PKK'yı dağdan indirme planı

PKK'yı dağdan indirme planı

HÜKÜMET, PKK'YI BİTİRMEK İÇİN BİR DİZİ ÇALIŞMA BAŞLATIYOR. İŞTE ÖNLEMLER..

PKK'yı dağdan indirme planı
16px
24px
30.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

SABAH, terör örgütün ü silah bırakmaya zorlamayı hedefleyen ve devletin zirvesince de onaylanarak sessizce uygulamaya sokulan stratejiyi açıklıyor.

1- TÜRKİYE'NİN öneml i güvenlik kuruluşlarından üst düzey bir yönetici Barzani'ye PKK'yı dağdan indirmenin bölge için önemini anlatarak de steğini aldı. Cumhurbaşka nı Talabani de ikna edildi.

2- TÜRKİYE'DEKİ Kürt s iyasetçiler de Barzani ve Talabani ile görüşerek PKK'nın silahlı mücadelesine karşı olduklarını ve örgütün silah bır akması için baskı yapmalarını istedi.

3- BARZANİ ve Talabani, Kuzey Ir ak'taki 2 bini aşkın militanın silah bırakarak Türkiye'ye dönmesi için ör güte baskıya başladılar.

4- TALABANİ, PKK'ya, Kuzey I rak'ta rahat hareket edemeyeceğini, kamplarının sarılacağını ve kentlere ulaşımlarının engelleneceğini ve tecrit e dileceklerini bildirdi.

5- ARACILAR genel af önerdi ler. Genel affın şu an için mümkün olmadığını ancak yönetici kadro dışındakilerin sessiz sedasız Türkiye'ye dönmeleri nin kabul ed ilebileceği söylendi.

6- TALABANİ, Türkiye'ye dö nmesi mümkün olmayan 450 kişilik yönetici kadronun bir Kuzey Avrupa ülkesine yerleştirilmesini önerdi ve bu yönd e temaslara başladı.

7- PLAN MGK'ya sunuldu. Cumhur başkanı Sezer, Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Özkök "Denemekte fayda var" dediler.

8- BİR yandan demokratikleşme çab alarının sürdürülmesi ve diğer yandan Öcalan'ın örgüte "silahı bırak" demesi söz konusu.

PKK'yı dağdan ind irme planı

PKK'yı bitirmek amacıyla uygulamaya k onan bu en kapsamlı proje ile bir yandan Barzani ve Talabani'yle yapılan gizli temaslar, diğer yandan önde gelen Kürt k

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde