Pazarcılığın ardından tekstil sektörüne adım atan Özgür Yıldırım, Tiffany&Tomato’yu baştan yarattı

Pazarcılığın ardından tekstil sektörüne adım atan Özgür Yıldırım, Tiffany&Tomato’yu baştan yarattı

16 yıl pazarcılık yapan ardından tekstil işine giren Özgür Yıldırım, icradan aldığı Tiffany&Tomato’yu yeniden yarattı. Aradan geçen sürede dört olan mağaza 40’a, 7 milyon TL olan ciro 650 milyon TL’ye çıktı. Malatya’da 10 milyon dolara fabrika kurmaya hazırlanan Yıldırım, markayı Hollanda’dan başlayarak Avrupa’ya da açacak.

Pazarcılığın ardından tekstil sektörüne adım atan Özgür Yıldırım, Tiffany&Tomato’yu baştan yarattı
16px
24px
25.06.2024 09:23Güncelleme: 25.06.2024 10:08
ABONE OLgoogle

Necla DALAN
 
1979 yılında kurulan Tiffany&Tomato, özellikle 1990’lı yılların gözde markalarından biriydi. Birkaç kez el değiştiren markayı 2018 yılı sonlarında Ayriss Tekstil’in Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Yıldırım aldı. Bu alışverişin ilginç bir hikayesi var. O dönemde Tiffany&Tomato, Batik markasının da sahibi da olan Ziyal Grup’taydı. Büyük markalara üretim yapan Ayriss, Batik’in de en büyük üreticisiydi. Batik zora girince en büyük alacaklı haline geldi. Tiffany&Tomato’ya talip oldu ve icradan markayı aldı.
16 yıl pazarcılık yapan, daha sonra Merter’de tekstil işine giren Özgür Yıldırım, 2018 yılı sonunda icradan aldığı Tiffany&Tomato’yu tabir yerindeyse küllerinden yeniden yarattı. Yıldırım aldığında dört olan mağaza sayısı 40’a, 17 olan çalışan sayısı 300’ün üzerine, 7 milyon TL olan ciro ise 650 milyon TL’ye yükseldi. Yıldırım, şimdi markayı Hollanda’dan başlayarak Avrupa’ya açacak.


 
İLK MAĞAZA ROTTERDAM’DA AÇILACAK
 
Türkiye’de yıl sonunda 50 mağazaya ulaşacaklarını söyleyen Özgür Yıldırım, yurt dışındaki ilk mağazalarını birkaç ay içinde Hollanda Rotterdam’da açacaklarını vurguladı. Yıldırım, “Tiffany&Tomato markası insanların kalbinde büyük marka algısını hiç kaybetmiyor. Bazıları markayı İngiliz veya Fransız sanıyor ama biz yüzde 100 yerli firmayız. Yüzde 170 büyüdük ve 40 mağazaya ulaştık Türkiye’de. Yıl sonunda 50 olacak. Türkiye’nin en iyi kadın markasıyız. Önümüz açık… Yurt dışında da büyüyeceğiz. İlk hedefimiz Hollanda. Rotterdam’ın en büyük alışveriş merkezi Westfield Mall’da mağaza açacağız. İki aya kadar açılışı yapmayı hedefliyoruz. Ardından Makedonya’yı düşünüyoruz” dedi. 


MALATYA’DA FABRİKA KURMAYA HAZIRLANIYOR
 
Özgür Yıldırım, 60 civarında atölyeye üretim yaptırdıklarını, kuracakları fabrikayla üretimi tek çatı altında toplamayı planladıklarını da anlattı. Yıldırım, Malatya’da kuracakları fabrikayla ilgili şu bilgileri verdi:

“Malatya tekstil üretimi konusunda önemli bir şehir. Büyük markalar orada üretim yapıyor. Altyapı, eleman, nakış ve baskı gibi her şey hazır orada… Ayrıca deprem bölgesine bir katkımız olsun istiyorum. 24 bin metrekare kapalı alana sahip bir fabrika kurmayı hedefliyoruz. Yaklaşık 10 milyon dolarlık bir yatırım olacak. Orada 300 kişiye istihdam sağlayacağımızı düşünüyorum."

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde