Ofer, Karaköy'de 'Han' aldı

Ofer, Karaköy'de 'Han' aldı

GALATAPORT İHALESİNİ ALAMAYAN OFER, KARAKÖY'DE 20 MİLYON DOLARA HAN ALDI.

Ofer, Karaköy'de 'Han' aldı
16px
24px
15.06.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Galataport ihalesiyle tanınan İsrailli işadamı Ofer, Türk ortağı Global'in bünyesindeki Boğaziçi Holding ile 20 milyon dolara Karaköy'de tarihi han satın aldı. Alemdar Ailesinin 9 katlı işhanını aylar süren operasyonla toplayan şirket, son olarak 5 bağımsız bölümü de alarak işi bitirdi. Ofer'in Türk ortağı Global Holding'in bünyesindeki Boğaziçi Holding, geçtiğimiz günlerde bir büyük gayrimenkul toplama operasyonunu daha tamamladı.

İŞLEM TAMAM

Boğaziçi Holding adına satın alınan yeni gayrimenkul, İstanbul Karaköy'deki Veli Alemdar Han oldu. 1900'lü yılların başında inşa edilen han 9 katlı. Tarihi Veli Alemdar Han, Boğaziçi Holding tarafından hisse başına 2.500-3.400 dolar arasında değişen bedellerle, aylar boyunca süren bir operasyon neticesinde adım adım toplandı. Tarihi handa 6 bin ayrı hisse bulunuyor.

Global Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, AKŞAM'a 'Bu büyük bir operasyon oldu. Ama son noktayı koyduk. Şimdi, neyi satın aldığını görmek için Eyal Ofer gelecek' dedi.

OTELE UYGUN

Veli Alemdar Han'ın ciddi bir tadilat sonrasında otel olarak değerlendirilmesi en uygun yöntem olarak kabul ediliyor. Gayrimenkul uzmanlarının 'pahalı satın alındı' değerlendirmesine karşın, bölgenin yeni liman projesi sonrasında canlanma beklentisi, hanın değeri konusunda tartışmalara son noktayı koyuyor. Karaköy bölgesinde 1990'lı yıllarda düşen fiyatlar, Galataport ihalesinin de etkisiyle yeniden yükselişe geçmişti.

TARİHİ BİNA

Selanik göçmeni Alemdar Sabunları'nın üreticisi Gemlikli Alemdar Ailesi tarafından yaptırılan Veli Alemdar Han, zaman içinde arkadaki bahçe kısmına doğru büyütüldü. Birkaç kez yıkılıp, yeniden yapılan binanın Belediye İmar izni 6.50. Ancak Bölge imarıyla dokuz katlı hale gelen binanın tüm proje ve ruhsatları ilgili belediyede bulunuyor. 300 bağımsız bölümün bulunduğu Veli Alemdar Han'da şu anda 20 işyeri faaliyet gösteriyor.

Handa bulunan kiracılarının kısa süre içinde işyerlerini boşaltması bekleniyor. 

Akşam

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde