MÜSİAD: Cari açık imalat sanayiinden kaynaklanıyor

MÜSİAD: Cari açık imalat sanayiinden kaynaklanıyor

MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, cari açıktaki artışı imalat sanayiinden kaynaklandığını söyledi

MÜSİAD: Cari açık imalat sanayiinden kaynaklanıyor
16px
24px
15.09.2010 16:31
ABONE OLgoogle

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, işsizlik oranındaki düşüşe ilişkin, ''Bu noktada, kriz sonrası çok kısa bir zamanda sağlanan bu ivmenin kalıcı olmasını ve sürdürülebilirliğini sağlamak öncelikli hedef olmalıdır'' değerlendirmesinde bulundu.

     Vardan, yazılı açıklamasında, 2010'un ilk aylarından bu yana gözlemlenen işsizlikteki düşüş trendinin devam ettiğini ve beklentilerin üzerinde gittiğini belirtti.

     Bunun, ileriye dönük olarak olumlu ve sevindirici bir gelişme olduğunu ifade eden Vardan, rakamların ekonomideki olumlu gelişmeleri ortaya koyduğunu kaydetti.

     Bu noktada, kriz sonrası çok kısa bir zamanda sağlanan bu ivmenin kalıcı olmasını ve sürdürülebilirliğini sağlamanın öncelikli hedef olması gerektiğine dikkati çeken Vardan, şöyle devam etti:

     ''Bu hedefin sağlanması yönünde ulusal istihdam stratejilerinin etkin olarak uygulanması son derece önemlidir. Bu sayede, ülke nüfusumuzun büyük çoğunluğunu oluşturan gençlere yeni iş bulma imkanları oluşturulurken, bu potansiyele müteşebbis bir ruh da kazandırmak gerekmektedir. Ayrıca, işsizliği tek hanelere düşürecek ve tek hanede sabit tutacak mikro düzeyde projelere önem verilirken, TOKİ, otoyol ve liman projeleri gibi ülke kalkınmasına ve yeni yatırımlara katkı sağlayacak mega projelerin tekrar gündeme alınması gereği de ortadadır. Büyüme ve istihdamı artırma hızında diğer ülkelere nazaran açık ara önde olan ülkemiz, 2. çeyrek büyüme oranıyla G-20 ülkeleri içinde ilk sırayı almış ve Çin ile aynı başarıyı yakalamıştır. Bütçe açığındaki düşüş de sevindirici bir gelişme olup, aslında mali kuralın bir süredir zaten uygulana geldiğini ortaya koymaktadır. Cari açıktaki artış ise büyümenin de beraberinde getirdiği bir sorun olmakla beraber, özellikle imalat sanayinin ithalata bağımlılığından ileri gelmektedir. Ayrıca, dış ülkelere olan enerji bağlılığımız bu soruna katkıda bulunmaktadır. Dolayısıyla bu meselelere karşı uzun vadede tedbirler aramak gerekmektedir.''

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde