Morgan Stanley: MB belirsizliği, beklentileri olumsuza çevirebilir

Morgan Stanley: MB belirsizliği, beklentileri olumsuza çevirebilir

Uluslararası yatırım bankası Morgan Stanley, sürdürülebilir ekonomik büyüme ve enflasyondaki olumlu beklentilere rağmen, yeni Merkez Bankası başkanının atanmasındaki belirsizliğin, beklentileri olumsuza çevirebileceğini belirtti.

Morgan Stanley: MB belirsizliği, beklentileri olumsuza çevirebilir
16px
24px
02.04.2006 16:01
ABONE OLgoogle

Morgan Stanley tarafından yapılan analizde, bağımsız Merkez Bankası'nın, Hükümet'in uyguladığı güçlü maliye politikalarının ve başarılı yapısal reformların da desteğiyle, Türkiye'deki kronik enflasyonu yüzde 73,2 düzeylerinden, iki yıl içinde tek hanelere indirdiği vurgulandı. Para politikasının temel amacının para istikrarı olması gerektiğinin belirtildiği analizde, Merkez Bankası tarafından uygulanan para politikası ile başarılı maliye politikası sonucunda, Türkiye'deki enflasyonist beklentinin kırıldığı kaydedildi.

Merkez Bankası'nın, ekonomik ve mali istikrarın koruyucusu olarak kalması gerektiğinin vurgulandığı analizde, artan kredibilite sonucu düşen risk priminin, faiz oranlarının düşmesini ve dolayısıyla Hazine'nin borç yükünün azalmasını sağladığı, özel sektördeki yatırım kararlarının da artmasına neden olduğu ifade edildi.

Analizde, Türkiye ekonomisinin, beklentilerin üstünde bir büyüme gösterdiğinin altı çizilirken, yeni Merkez Bankası başkanının atanmasına yönelik belirsizliğin, beklentileri olumsuza çevirerek, olumsuz sonuçlar yaratma ihtimalinin de bulunduğu görüşüne yer verildi.

“BAŞÇI, KRİTERLERİ KARŞILIYOR”

Morgan Stanley'in analizinde, halen Merkez Bankası Başkan vekilliğini yürüten Erdem Başçı'nın, Merkez Bankası'nın yeni Guvernörü olabileceği belirtilirken, Erdem Başçı'nın, resmi ve fiili olarak Merkez Bankası Başkanlığının tüm özelliklerini karşıladığı da ifade edildi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde