MİT, Moskova'da enerji bürokratlarını sobeledi

MİT, Moskova'da enerji bürokratlarını sobeledi

MİT, izinsiz yurtdışına çıkan iki BOTAŞ bürokratı Alaca ile Topdaş'ın, Moskova'da enerji yolsuzluğu davasının sanığı Selçuk'la görüştüğünü saptadı. Bakanlık soruşturma açtı, bürokratlar istifa etti.

MİT, Moskova'da enerji bürokratlarını sobeledi
16px
24px
10.04.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Moskova'da yapılan enerji pazarlığını ortaya çıkardı. MİT, Enerji Bakanlığı'nda 2005'teki yolsuzluk operasyonu kapsamında açılan davada yargılanan kilit sanık İbrahim Selçuk'un, BOTAŞ'ta milyonlarca dolarlık ihalelerden sorumlu Sözleşmeler Daire Başkanı Vahap Alaca ve İnceleme Geliştirme Kurulu Başkanı Mehmet Topdaş ile Rusya'da görüştüğünü belirledi. Enerji Bakanlığı ve BOTAŞ Genel Müdürlüğü, geçen hafta büyük bir gizlilik içinde yürütülen bürokrat operasyonuyla çalkalandı. Bakanlığın bir kez daha sarsılmasına yol açan olaya MİT damgasını vurdu. SABAH'ın edindiği bilgilere göre MİT, BOTAŞ'ta milyonlarca dolarlık ihaleleri gerçekleştiren Vahap Alaca ile Mehmet Topdaş'ın Moskova'da enerji operasyonunun bir numaralı sanığı İbrahim Selçuk'la görüştüğünü saptadı. MİT, bu olayı 'istihbarat notu'yla Enerji Bakanlığı'na bildirdi.Operasyon kapsamında Önder Piyade de yargılanıyor.

BAKANLIK ALARMDA
İstihbarat notuyla alarma geçen Bakanlık, 31 MartEzgi İnşaatın sahibi İbrahim Selçuk geçen yıl ihalelerin kime verileceğini organize eden kilit isim olarak gündeme gelmişti. Selçuk, 2005 yılı ortalarında tahliye edilmişti.Cuma günü geceyarısına kadar Alaca ve Topdaş'la ilgili araştırma yaptı. THY ile temas kurularak Alaca ve Topdaş'ın değişik tarihlerde yurtdışına çıkış yaptıkları teyit edildi. İzinsiz yapılan bu gezilerden birinin de Moskova'ya yapıldığı bilgisine ulaşıldı. BOTAŞ'ta yapılan incelemede de elektronik giriş kartı, başkası tarafından okutulan bazı kişilerin, göreve gelmiş gibi gösterildiği saptandı. Bakanlığın mesaisi cumartesi ve pazar günü de sürdü. Moskova görüşmesinin BOTAŞ'ta kısa süre içinde yapılması planlanan 3 büyük ihaleyle ilgili yeterlilik süreci öncesine denk gelmesini de dikkat alan Bakanlık, bürokratlarla ilgili gerekli işlemleri hızla başlattı. Bakanlık, BOTAŞ'a, Alaca ve Topdaş hakkında soruşturma yapılması talimatı verdi. Soruşturmayı öğrenen Alaca ve Topdaş, dilekçe vererek görevlerinden 2 Nisan Pazar günü istifa etti.

Selçuk yeniden sahnede

İBRAHİM Selçuk, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün, 2005 yılının başında Enerji Bakanlığı'nda gerçekleştirdiği yolsuzluk operasyonuyla gündeme geldi. Ezgi İnşaat'ın sahibi İbrahim Selçuk'un, Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) ve BOTAŞ'taki ihalelerin kime verileceğini organize eden kilit isim olduğu öne sürüldü. Selçuk'un, 5 yıldızlı otellerde ağırladığı enerji bürokratlarına kadın gönderdiği, Rolex saat ve pahalı armağanlar verdiği iddia edildi. Dönemin EÜAŞ Genel Müdür Vekili Önder Piyade dahil çok sayıda üst düzey bürokratın yargılandığı yolsuzluk davası sürüyor. Bir süre tutuklu kaldıktan sonra 2005 ortalarında tahliye edilen İbrahim Selçuk, bu davanın bir numaralı sanığı olarak gösteriliyor.

Alaca: Bu lafların hepsi boş

SUÇLANAN bürokratlardan Vahap Alaca, SABAH'ın sorusu üzerine iddiaların doğru olmadığını söyledi ve BOTAŞ yönetimini suçladı. Alaca, BOTAŞ'a kompresör istasyonu kuran Rubil Gökdemir'in sahibi olduğu Metot İnşaat'ın bazı haksız taleplerini geri çevirdiği için aylardır görevden alınmak istediğini öne sürdü. Yurtdışına çıkmanın suç olmadığını söyleyen Alaca'nın, bu gezilerin BOTAŞ'tan izinli olup olmadığı sorusuna net yanıt vermemesi dikkat çekti. Enerji operasyonu sanığı İbrahim Selçuk'la görüşmediğini öne

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde