Markayı onlar sattırıyor

Markayı onlar sattırıyor

Bir araştırma şirketinin 42 ülkede yaptığı araştırmalara göre reklamlarda oynayan ünlülerin imajları, ürünlerin satışını doğrudan etkiliyor. En çok da Brad Pitt ve Angelina Jolie çiftinin oynadığı reklamlar hedefine ulaşıyor

Markayı onlar sattırıyor
16px
24px
12.08.2006 11:03
ABONE OLgoogle

Ünlü markalar artık sadece ürün değil, belli bir imaj da satıyor. Bu amaçla kullanılan isimler arasında en etkili olanlar ise Brad Pitt ve Angelina Jolie.

Son yıllarda birçok marka ürünlerini ünlülerle özdeşleştirerek hedeflediği kitleye daha etkili bir şekilde ulaşacağına inanıyor. Ancak bu markalar acaba tüketicinin kafasındaki doğru isimle özdeşleşebiliyor mu? ACNielsen'ın 42 ülkede gerçekleştirdiği global araştırmaya göre ünlülerin rasgele yer aldığı bir listeden 'Mr. ve Mrs. Smith' yani Brad Pitt ve Angelina Jolie, günlük giyimden lüks giyime, aksesuardan iç çamaşırlarına kadar hemen her kategoride en etkili ünlü çift olarak seçildi. Dünya çapında tüketicilerin internet üzerinden oy verdiği ankette ünlü çifti az bir farkla David Beckham ve Jennifer Lopez takip ediyor. Türkiye'de de katılımcılar diğer ülkelerdeki katılımcılardan farklı düşünmüyorlar ve Brad Pitt ve Angelina Jolie'yi öne çıkarıyor.

ÜLKESİNDE SEVİLİYOR
Angelina Jolie, yılın büyük bir bölümünü geçirdiği Güney Afrika'da ve Asya Pasifik Bölgesi'nin bir kısmını oluşturan Filipinler ve Malezya'da büyük kabul görüyor. Jennifer Lopez ve Nicole Kidman'ın ise Kuzey Amerika'daki milyonlarca insana daha fazla hitap ettikleri görülüyor. Nicole Kidman aynı zamanda doğduğu ülke olan Avustralya'da tüm moda kategorilerinde, her yaştan tüketicinin bir numaralı tercihi oldu.

Son modayı Kidman belirliyor

Türkiye'de ankete katılanların yaptığı değerlendirmelere göre kadınlar arasında Angelina Jolie'den sonra en yüksek oyu Nicole Kidman ve Jennifer Lopez alıyor. Nicole Kidman son moda kıyafetler konusunda özdeşleştirilen bir isim olurken, Jennifer Lopez parfüm reklamlarında etkili bir isim olarak belirlenmiş. Erkeklerde ise David Beckham ve Tom Cruise dikkat çekici moda temsilcileri arasında. Global sonuçlardan farklı olarak George Clooney ülkemizde daha fazla oy alıyor. Clooney hem Türkiye hem de global sonuçlara göre özellikle gece kıyafetlerine en çok yakıştırılan ünlü erkek. ACNielsen uzmanları, tüketicilerin kendi ülkelerinden çıkan ünlüleri daha çok beğendiklerini anlatıyor. Ayrıca uzmanlar, tüketicilerin kafasında ünlülerin söyledikleri şarkıların ve oynadıkları rollerin bir markayı tercih ederken etkili olduğunu söylüyor.

Spor giyimde Sharapova etkili

ACNielsen'ın gerçekleştirdiği araştırmada spor giyim kategorisinde Maria Sharapova (yüzde 43), David Beckham (yüzde 40), Tiger Woods (yüzde 37) ve Jackie Chan (yüzde 15) listenin üst sıralarında yer aldılar. Lara Croft ve Mr. & Mrs. Smith filmlerindeki rolleriyle hareketli ve dinamik bir imaj yakalayan Angelina Jolie, tüketicilerin zihninde iyi bir spor giyim figürü oluşturmayı başarmış görünüyor (yüzde 17). Türkiye'de ise spor giyim denildiğinde kadınlarda; Maria Sharapova (yüzde 37), Angelina Jolie (yüzde 23) ve Jennifer Lopez (yüzde 18) ile ilk üç sırada yer alıyor. Erkeklerdeki sıralama ise; David Beckham (yüzde 39), Brad Pitt (yüzde 19) ve Tiger Woods (yüzde 16) ile Jackie Chan (yüzde 16) şeklinde. Uzmanlara göre gelişen ülkelerde tüketiciler, artan gelirini yükselen sosyal statüsünü koruyacak bir 'imaj'ı satın almak istiyor. Bu da markaların, reklamlarda kendi imajlarına uygun ünlüleri kullanmalarının satışlarına katkıda bulunacağını gösteriyor. Pazarlamacılara göre ise markayı bir ünlünün imajına bırakmadan önce birçok unsuru dikkate almak gerekli.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde