Manipülasyon soruşturmasında 19 kişi hakkında yakalama kararı

Manipülasyon soruşturmasında 19 kişi hakkında yakalama kararı

Borsa'da 'Manipülasyon' soruşturması kapsamında daha önce serbest bırakılan 19 kişi hakkında yakalama kararı çıktı. İşte ilginç olayın ayrıntıları...

Manipülasyon soruşturmasında 19 kişi hakkında yakalama kararı
16px
24px
25.07.2006 23:52
ABONE OLgoogle

Soruşturmayı yürüten Şişli Cumhuriyet Savcısı Mecit Ceylan, 'manipülasyon' ve 'spekülasyon' yaparak haksız kazanç elde ettikleri iddiasıyla gözaltına alınan 19 kişinin mahkemece serbest bırakılmasına itiraz etmişti. Savcı Ceylan, Şişli 6'ncı Asliye Ceza Mahkemesi'ne yaptığı itirazda, 19 şüpheli hakkındaki suçlamaların tutuklanmayı gerektirir nitelikte olduğunu belirtti.

Şüphelilerin serbest bırakılması yönündeki kararın yeniden değerlendirilerek tutuklanmalarına karar verilmesini isteyen savcı Ceylan, aksi taktirde itirazının incelenmek üzere üst mahkeme olan İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesini talep etti. Savcı Ceylan'ın talebi sonrası dosya, 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi heyeti tarafından incelendi. Mahkeme, daha önce serbest bırakılan 19 kişi hakkında yakalama kararı çıkardı.

OLAYIN GEÇMİŞİ
Borsada manipülasyon soruşturması kapsamında gözaltına alınan 23 kişi, savcı Mecit Ceylan tarafından tutuklanmaları istemiyle geçen 8 Temmuz'da Şişli Nöbetçi 6'ncı Asliye Ceza Mahkemesi'ne sevkedilmişlerdi. Bu kişilerden Mecnur Çolak, Yalçın Kaya, Mehmet Tahir Görpeoğlu, Can Dilmener ve Murat İlgeç, 'nitelikli dolandırıcılık', 'cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak' ve 'kara para aklamak' suçlamalarına ilişkin tutuklanmış, 18 kişi ise serbest bırakılmıştı. Soruşturma kapsamında aranırken savcılığa ifade veren ve tutuklanması istemiyle mahkemeye gönderilen 1 başka kişi de serbest kalmıştı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde