Lüks tüketimde düşüş trendi sürüyor

Lüks tüketimde düşüş trendi sürüyor

Hem Çin’de gelen rakamlar hem de Cartier’nin sahibi Richemond’un hayal kırıklığı yaratan bilançosu eşliğinde lüks hisselerindeki düşüş trendi devam ediyor.

Lüks tüketimde düşüş trendi sürüyor
16px
24px
14.08.2023 18:43
ABONE OLgoogle

8,5 milyar dolarlık bir aksesuar anlaşması, yılın ikinci yarısında lüks sektöründe sadece Çin’in baskın olmayacağının altını çiziyor.

Coach'un sahibi olan Goblen, Micheal Kors ana şirketi Capri'nin markalarını satın almaya gidiyor. Bu durum ABD’li oyuncuların Avrupa pazarında biraz daha hakimiyet arama isteğine işaret ediyor.

Bu yıl Avrupa lüks endeksi, genel olarak hem Avrupa hem de ABD hisse senetlerinden daha iyi performans gösterdi. Çin, LVMH gibi şirketler için, hem iyi hem de kötü anlamda çok önemli bir pazar oldu. Bazı markalar için ABD de bir o kadar önemli rol oynadı. LVMH, 2022 gelirinin yüzde 30'unu Japonya hariç Asya'dan ve yüzde 27'sini ABD'den aldı. Cartier sahibi Richemont, Louis Vuitton ve Burberry de ABD talebinin zayıfladığını kaydetti.

Şimdiye kadar yılın ikinci yarısında, MSCI Avrupa Tekstil Giyim ve Lüks Mallar endeksi önemli ölçüde geriledi. Değerlemeler düşerken, ABD'deki bir yavaşlama yılın geri kalanında daha da düşük performansa yol açabilir.

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde