LVMH ve Hermes'in Asya'daki büyüme hızı artışta... Asıl payı Çin oluşturuyor

LVMH ve Hermes'in Asya'daki büyüme hızı artışta... Asıl payı Çin oluşturuyor

Lüks modanın en kârlı iki şirketi LVMH ve Hermes’in 6 aylık bilançolarına göre, satışların üçte biri Japonya hariç Asya ülkelerinde yapılıyor. Bölgenin en büyük pazarı uzak ara Çin. İkinci sırada ise Güney Kore var.

LVMH ve Hermes'in Asya'daki büyüme hızı artışta... Asıl payı Çin oluşturuyor
16px
24px
11.08.2023 09:42
ABONE OLgoogle

İki Fransız devi Louis Vuitton Moet Hennessy (LVMH) ve Hermes’in altı aylık bilançolarına göre, başta Çin olmak üzere Asya’daki yüksek büyüme hızı ABD’deki gerilemeyi karşılayıp her iki şirketi de tarihin en iyi noktalarına ulaştırdı. Oksijen'in derlemesine göre LVMH Grubu’nun rakamları şöyle:

Dünyanın en büyük lüks grubu geçen yılın ilk altı ayında 36.73 milyar euro olan satışlarını yüzde 15 artırarak 42.24 milyar euro’ya çıkarttı. Döviz kurlarındaki değişimler hesaba katılmadığında satış artışı yüzde 17 olarak hesaplanıyor. LVMH’nin karlılık oranları çatısı altındaki markaların gücünü yansıtıyor. 44.2 milyar euro’luk toplam satışlara karşılık “satılan malın maliyeti” 12.9 milyar euro. LVMH bu rakamlarla yüzde 69.4 oranında brüt karlılık sağlıyor. Genel yönetim, satış ve pazarlama giderleri de eklendiğinde esas faaliyet karı 11 milyar 574 milyon euro, faaliyet kar marjı ise 27.4 olarak hesaplanıyor.

LVMH'DEN 8 MİLYAR 481 MİLYON EURO NET KAR

“Ana ortaklık payları” dikkate alınarak yapılan hesaplamada LVMH yüzde 20 net kar marjıyla 8 milyar 481 milyon euro net kara ulaşıyor.

Satışların coğrafi dağlımına bakıldığında (Japonya hariç) Asya’nın yüzde 34’lük paya ulaştığı görülüyor. 2022 yılında yüzde 30 olan bölgenin 2023 ilk altı ayındaki payı 4 puan artışla yüzde 34’e yükseldi. Asya pazarında aslan payı Çin’in. Dünyada kişi başına en çok lüks tüketimin yapıldığı Güney Kore ise ikinci sırada.

ABD’nin 2022 yılında yüzde 27 olan payı yüzde 24’e inerken, (Fransa hariç) Avrupa ise 1 puan kayıpla yüzde 15’e geriledi. Japonya yüzde 7, Fransa yüzde 8, diğer pazarlar ise yüzde 12’lik paylarını korudu.

Kesilen faturaların hangi para biriminden tahsil edildiği gibi ilginç bir ayrıntı da var LVMH bilançosunda. Buna göre, mağaza kasalarında ve online alışverişlerdeki tahsilatlarda ABD doları yüzde 27, euro yüzde 19, Japon yeni yüzde 7, Hong Kong doları yüzde 3 paya sahip. Diğer para birimlerinin payı ise yüzde 44. Burada Çin yuan’ı ile Güney Kore wonu’nun en büyük paya sahip olduğunu söylemek mümkün.

LVMH'NİN EN ÇOK MAĞAZASI ASYA'DA

LVMH Grubu’nun mağaza sayıları da önde gelen pazarlar hakkında fikir veriyor: 1.873 mağazayla (Japonya hariç) Asya ilk sırada. Grubun ABD’de 1.074, (Fransa hariç) Avrupa’da 1.103 mağazası bulunuyor. Fransa’da 515, Japonya’da 493, diğer pazarlarda ise (Kanada, G. Amerika, Avustralya vs.) 662 mağaza faaliyette. (LVMH, Türkiye operasyonlarını “Fransa hariç Avrupa” bölümünde muhasebeleştiriyor) LVMH bilançosundan ilginç bir not da stoklar kaleminden. 30 Haziran 2023 itibarıyla gruba ait içki şirketlerinde yıllandırılmaya bırakılan şarap ve konyak türü sert içkilerin toplam değeri 6 milyar 146 milyon euro değerinde. Üretim süreci tamamlanmış giysi, mücevher, saat gibi ürünlerin toplam değeri ise 11.5 milyar euro.

HERKES BÜYÜME HIZINDA LVMH'Yİ GEÇTİ

Tek markayla dünyanın en başarılı lüks şirketi olan Hermes’in büyüme hızı LVMH’yi geride bıraktı. İlk altı ayda 6.7 milyar euro ciroya ulaşan şirket yüzde 22 büyüme hızı yakaladı. Sabit kurlarla büyüme ise yüzde 25 oldu. (Satış artışında Hermes önde ama, LVMH’nin satışlarının Hermes’in 5.3 katı olduğunu hatırlatalım)

Hermes’in 6.7 milyar euro’luk satışlarının 2.78 milyar euroluk kısmı yani yüzde 41’i aralarında Birkin ve Kelly çantalarının da bulunduğu deri ürünlerinden geliyor. Hazır giyim ve aksesuar 1.92 milyar, ipek ve diğer tekstil ürünleri 444 milyon, saatler 317 milyon, parfüm ve güzellik ürünleri 249 milyon, diğer ürünler ise 986 milyon euro’luk ciroya ulaştı.

Bilançonun detaylarında muhteşem bir markanın katma değer yaratma gücünü görmek mümkün. 6.7 milyar euro ciro elde edilen ürünlerin üretim maliyeti 1.86 milyar euro. Bizdeki bilanço sistemine göre “satılan malın maliyetinin satışlara oranı” yüzde 27.8. Yani şirketin brüt kar marjı yüzde 72.2. 100 euro’luk satıştaki 27.8 euro’luk maliyetin içinde, satın alınan ham madde (deri, kumaş, değerli metal vs.), işçilik, üretimde kullanılan enerji ve fabrikaların kirası, tüm sigorta giderleri bulunuyor.

HERMES'TEN REKLAM HARCAMALARIAN 259 MİLYON EURO

Hermes yılın ilk altı ayında reklam harcamalarına 259 milyon euro (satışların yüzde 3’ü) harcamış. Satış ve genel yönetim giderleri ise 1.26 milyar euro. Bunun içinde mağaza kiraları, satışla ilgili tüm personelin ücretleri, şirket genel merkez yöneticilerinin ücret ve harcamaları var. Şirketin diğer giderleri ise 403 milyon euro. Bu üç kalemin üzerine satışların maliyetini de eklediğimizde, şirketin esas faaliyet kar marjı yüzde 44 gibi göz kamaştırıcı bir orana yükseliyor. Yılın ilk altı ayında 2 milyar 226 milyon euro kar elde eden şirketin net kar marjı yüzde 33.2. Bir başka deyişle, Hermes’ten satın alınan her 100 euro’luk ürünün 33.2 euro’su şirketin net karı. Hermes’in esas faaliyet ve net kar marjları 2014’ten bu yana yakalanan en yüksek oranlar.

Hermes’in en büyük pazarı (Japonya hariç) Asya-Pasifik ülkeleri. Bölgenin şirket satışları içindeki payı yüzde 49. Satışlarda Kuzey ve Güney Amerika yüzde 18, (Fransa hariç) Avrupa yüzde 12, Japonya yüzde 10, Fransa yüzde 9, diğer pazarlar yüzde 2 paya sahip.

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde