Dünyanın genelinde ilgi gören lüks markaların 'çakmaları' da binlerce liraya satılıyor...

Dünyanın genelinde ilgi gören lüks markaların 'çakmaları' da binlerce liraya satılıyor...

Dünyaca ünlü markaların binlerce dolarlık çanta ve saatlerinin orjinalinden ayırt edilemeyen taklitlerinin satıldığı Kapalıçarşı’daki bazı iş yerleri, son yıllarda ünlü isimlerin uğrak mekanı oldu. Esnafın belirttiğine göre ünlüler de geliyor. Çok özel müşterilere araçlarla VIP servis yapılıyor.

Dünyanın genelinde ilgi gören lüks markaların 'çakmaları' da binlerce liraya satılıyor...
16px
24px
17.08.2023 08:05
ABONE OLgoogle

Dolar kurunun artmasıyla fahiş fiyatlara satılan ürünler el yakmaya başlayınca, taklit çantalara ilgi arttı. Fiyat aralığının 50 bin liradan başlayarak 600 bin liraya uzadığı Hermes, Chanel, Christian Dior ve Celine gibi üst segment ürünler, deri kalitesi, aksesuarları ve aynı doku iç astarıyla birebir kopyalanarak, ünlü isimlerin de tercihi olmaya başladı. Birçok tanınmış simaya hizmet veren Kapalıçarşı esnafı, müşterilerinin dikkat çekmemek adına peruk, şapka ve geniş çerçeveli gözlük takarak geldiklerini söylüyor.

Yüklü alışveriş yapan müdavimlerinin özel araçlarla evlerine gittiklerini ve VIP servis sunduklarını söyleyen mağaza sahibi “Genellikle akşam saatlerinde geliyorlar. Medyadan tanıdığımız pek çok isim, orijinal çantasının arasına sahtesini de karıştırıyor. En çok tercih edilen Hermes’in modelleri oluyor. 10 ila 50 bin lira arasında değişen fiyatlardaki çantalarımızı, katıldıkları davetlerde kullanıyorlar” dedi.

Statü göstergelerinden biri de saat. Üst segment markaları tercih eden ünlü isimler, servet ödediği bu tutkusunu ilerleyen zamanda koleksiyona dönüştürebiliyor. Turistlerin gözde mekanı Kapalıçarşı’da kuytu noktalarda yer alan hanlarda, ofis tarzı dükkan açarak satış yapan esnaf, sadece referanslı müşterilere hizmet veriyor. Taklit saatlerin metaryellerinin, kadranının ve pilinin birebir sergilendiği seçkilerin fiyatları, 10 bin ila 700 bin lira arasında değişiyor.

"BİRÇOK İŞ İNSANI VE FUTBOLCU SAHTE SAAT ALIYOR"

Medyadan tanıtıdığımız birçok sanatçı, iş insanı ve futbolcuya ürün sattıklarını belirten Kapalıçarşı esnafı “Beş tane orijinal saati varsa, bir o kadar da sahtesini alıyorlar. En çok Rolex marka tercih ediliyor. Ardından da Omega ve Patek Philippe rağbet görüyor.” dedi.

Ünlü markaların pırlanta ve elmasla süslenen özel tasarımları ise koleksiyoncuların göz bebeği haline geldi. Hermes’in Diamond Sac Bijou Birkin modeli dünyada sadece üç adet bulunuyor. Toplam 2 bin 712 pırlantayla işlenmiş pembe altın kullanılan minyatür Birkin, 2 milyon dolara (54 milyon lira) satışa sunuldu. Dünyanın en pahalı modelleri arasında birinci sırada Graff Diamonds’ın eşsiz saati Hallucination yer alıyor. Üzerinde 110 karat renkli elmas barındıran bu ürün 55 milyon dolara alıcı buldu.

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde