Kriz Çin'i de fena vurdu

Kriz Çin'i de fena vurdu

ABD'de başlayan ve dünya piyasalarını alt üst eden mali kriz, etkisini Çin'de de göstermeye başladı.

Kriz Çin'i de fena vurdu
16px
24px
20.10.2008 08:57
ABONE OLgoogle

Finansal kriz nedeniyle fuar ve oteller tek tek boşalırken fabrikalar da kepenk indiriyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan küresel finansal kriz Çin'i fena vurdu. Kriz nedeniyle ülkedeki oteller ve uçakların doluluk oranı büyük düşüş yaşarken, fuarların reyonları da eski günlerini arıyor. Çin'de istihdam hükümetin en büyük önceliği. Üniversiteden yeni mezun olan milyonlarca Çinliye istihdam oluşturabilmek için Çin'in en az yüzde 8 büyümesi gerekiyor.

Bundan dolayı yüksek hızlı büyüme de Çin'in birinci önceliği. Ancak Çin'in en büyük ticaret ortağı Avrupa Birliği ile ikinci büyük ticaret ortağı ABD'deki krizin etkisi dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi Çin'de talep daralmasına neden oldu.

KANTON FUARI SİNEK AVLIYOR

Bu daralma da ekonomide yavaşlama etkisi oluşturuyor. Pekin yönetimi ön gördüğü yüzde 9-10 ekonomik büyümenin altına düşmemek için bazı önlemlere başvuruyor. Bu kapsamda enflasyonun düşmesi ve ekonominin yavaşlamaya başlamasından dolayı hükümet küçük ve orta ölçekli işletmelere kredi desteğini arttırma yoluna gidiyor. Çin'in en büyük fuarı konumundaki Kanton Fuarı olarak bilinen fuar, krizin en büyük hissedildiği yerlerin başında. Fuar ilk defa bu kadar az bir ziyaretçiyle dikkat çekiyor.

FABRİKALAR KAPANIYOR

Mali kriz, dünyanın üretim merkezi olarak bilinen Çin'deki fabrikaları kapattırmaya devam ediyor. Çin'in güneyindeki bir fabrikada çalışan bin 500 işçi gelecek hafta kapanacak fabrikalarından dolayı başka yerlerde iş arayacak. Resmi Xinhua ajansının haberine göre, BEP International Holdings Limited adlı Hong Konglu bir şirket, ihracatının büyük ölçüde düşmesinden dolayı Shenzhen şehrindeki fabrikasını kapatacağını açıkladı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde