Köylü bondlar iş başında

Köylü bondlar iş başında

4 MİLYAR DOLARLIK BTC PETROL BORU HATTINI KÖYLÜ 007'LER KORUYACAK.

Köylü bondlar iş başında
16px
24px
15.07.2006 12:55
ABONE OLgoogle

Türkiye'yi 'enerji süpermarketi' haline getirecek olan Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı önceki gün açıldı. 4 milyar dolara mal olan, 3 yıllık inşaat süresince gerçekleşen projenin en zorlu kısmını boru hatlarının güvenliği oluşturuyor. Boru hattının terörist saldırılara, akaryakıt kaçakçılığına ve sabotajlara karşı korumak için BOTAŞ, güvenlik için köylülerden yararlanacak. Köylüler hattı gezecek ve olası bir olay hakkında güvenlik güçlerine bilgi verecek.

GENELKURMAY'LA KOORDİNE

Azerbaycan ve Gürcistan kısmında güvenliği boru hatları için oluşturulmuş özel güvenlikçilerle sağlanacağını belirten BOTAŞ Genel Müdür Vekili Saltuk Düzyol, şunları anlattı: "Projenin en uzun kısmı Türkiye'de güvenlik, Genelkurmay koordinasyonunda gerçekleşecek. Jandarma , Sahil Güvenlik Komutanlığı da boru hattının güvenliği için seferber olacak. Ceyhan terminalinin olduğu noktaya bir radar üssü kurulması da planlanıyor."

Güvenlik önlemleri çerçevesinde BTC'nin geçtiği yerlerde 50 karakol kurulduğunu da söyleyen Düzyol, "Bu karakollarda boru hattının güvenliği konusunda eğitilen personel görevlendirildi. Ayrıca köylerde, mezralardaki halk da istihbaratçı gibi kullanılacak. Sözleşmeli çalışacak siviller, boru hattında kaçakçılık, sızıntı ya da saldırı olup olmadığını kontrol etmek ve güvenlik makamlarına bildirmek üzere çalışacaklar" dedi.

HALKLA DİYALOG

Projenin inşaat aşamasında yöre halkıyla diyalog geliştirdiklerini söyleyen Düzyol, bazı çalışmalarda o bölgede yaşayan kişileri istihdam ettiklerini belirtti. "Halkın hatta sahip çıkmasını istiyoruz" diyen Düzyol, inşaat için kullanılan kamp ve konteynerlerin valiliklerin emrine verileceğini bilirdi.

Petrolsüz petrol ülkesi olduk

Petrolün yok denecek kadar az bulunduğu Türkiye, BTC Ham Petrol Boru Hattı Projesi ile ‘petrol ülkesi olacak.’ Azerbaycan petrollerinin Türkiye’ye taşınmasını sağlayacak BTC’nin devreye girmesinin ardından şimdide petrol ürünlerinin işlendiği yeni rafinerilerin kurulması gündemde. Ceyhan Ticaret Odası Başkanı Ali Duru, Petrol Ofisi ve Çalık Grubu'nun yanı sıra, bir yabancı firmanın da hukuk müşavirini Ceyhan'a göndererek, rafineri yatırımı için fizibilite çalışması yaptığını bildirdi. Duru, gelen hukuk müşavirinin firmanın adının şimdilik gizli tutulmasını istediğini belirterek, 'Teknik ekiplerimizle rafineri kurulabilecek uygun yerleri gösterdik. Tapu ve kadastro düzeyinde de gerekli çalışmaları yaptık. Söz konusu firma, yatırım kararı için hukuk müşavirinin raporunu bekliyor' dedi.

Firma adı ne olursa olsun Ceyhan'a yatırım yapacak herkese kucak açtıkların anlatan Duru, özellikle emek yoğun bir sektör olan rafinerinin, ilk etapta 300-500 kişiye istihdam sağlayacağını, rafinerinin kapasitesine göre istihdam sayısının artacağını bildirdi.

Petrolde yeni rekor 78 dolar

İsrail ve Lübnan arasında başlayan çatışmaların tüm Ortadoğu'ya yayılacağı endişeleri, petrol fiyatlarının yeni bir rekor kırarak 78 doların üzerine kadar yükselmesine sebep oldu. ABD ve Londra'da piyasaların açılışı takip eden ilk işlem saatlerinde fiyatlar hızla tırmandı ve ABD ham petrolünün varil fiyatı 78.40 dolar, Londra Brent tipi petrolün varil fiyatı da 78.03 dolara kadar yükseldi. Bu seviyelerde biraz gevşeyen fiyatlar, ABD'de 77.50, Londra'da 77.43 dolara kadar inse de, fiyatın 80 dolara çıkabileceği belirtiliyor.

Dünya basını: Tarihi

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde