Kırmızı Kedi Pekin'de o kitabı tanıttı

Kırmızı Kedi Pekin'de o kitabı tanıttı

Türkiye’de Sinolojinin Doğuşu adlı kitabın lansmanı Pekin’de  yapıldı.

Kırmızı Kedi Pekin'de o kitabı tanıttı
16px
24px
23.06.2024 15:55Güncelleme: 23.06.2024 15:57
ABONE OLgoogle

30. Pekin Uluslararası Kitap Fuarı (BIBF), 19-23 Haziran’da Çin’in başkenti Pekin’deki Çin Ulusal Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Fuar kapsamında Türkiye Kırmızı Kedi Yayınevi, Türkiye Beijing Büyükelçiliği, Dünya Sinoloji Merkezi tarafından ortaklaşa düzenlenen “Türkiye’de Sinolojinin Doğuşu” adlı kitabın lansman töreni de bugün Pekin’de gerçekleştirildi.

Etkinliğe başta Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, Pekin Dil ve Kültür Üniversitesi Kuşak ve Yol Akademisi (Dünya Sinoloji Merkezi) Başkan Yardımcısı Fan Jun, Kırmızı Kedi Yayınevi Kurucusu Haluk Hepkon ve “Türkiye’de Sinolojinin Doğuşu” kitabın ana yazarı Giray Fidan olmak üzere Çin ve Türkiye’de çeşitli çevrelerden yaklaşık 50 konuk katıldı.

Türkiye’nin önde gelen Sinologlarından Giray Fidan'ın, Ali Ekber Hıtayi’nin 16. yüzyılın başlarında kaleme aldığı Hıtayname adlı eserden ilham alarak yazdığı “Türkiye’de Sinolojinin Doğuşu” adlı kitap, Türkiye'de Sinolojinin doğuşu ve tarihi hakkındaki araştırmayara yeni bir vizyon sağlamayı hedefliyor. 

Hıtayname, Osmanlı İmparatorluğu’nun Çin tarihine, diline, kültürüne ve toplumuna olan görüşlerine yer veren temel eserlerden biri olarak kabul ediliyor. 

Türkiye'de Sinolojinin Doğuşu kitabının yazarı Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nden Prof. Giray Fidan, "Sun Zi Savaş Sanatı" adlı klasik Çin eseri dahil olmak üzere yaklaşık 20 Çin eserini Türkçeye çevirip yayımladı.  Giray Fidan, 10. Çin Kitapları Özel Katkı Ödülü’ne de layık görüldü. 

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde