Karadeniz'de 70 yıllık rezerv!

Karadeniz'de 70 yıllık rezerv!

Doğu Karadeniz'deki petrol rezervinin 10 milyar varillik bir potansiyeli olduğu tahmin ediliyor.

Karadeniz'de 70 yıllık rezerv!
16px
24px
07.07.2008 15:06
ABONE OLgoogle

Yerli petrol rezervi konusunda Karadeniz'de yapılan araştırmalarda kayda değer sonuçlara ulaşıldı.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), tarafından Karadeniz'de yapılan sismik araştırmalar da, burada iki ayrı havzada Türkiye'nin uzun yıllar ihtiyacını karşılayacak petrol ve doğalgaz bulunduğu bilgisini veriyor. Çünkü Karadeniz dünyanın sayılı petrol yatakları arasında yer alan Hazar Denizi petrol sisteminin uzantısı olarak kabul ediliyor.

Özellikle Doğu Karadeniz'deki petrol rezervinin 10 milyar varillik bir potansiyeli olduğu tahmin ediliyor. Buradaki petrolün Türkiye'nin petrol tüketiminin yüzde 70'ini 40 yıl boyunca karşılayabilecek düzeyde olduğunu belirtiliyor. Karadeniz'deki petrolün en büyük sıkıntısını ise derinlerde olması oluşturuyor. Ancak petrol fiyatlarındaki artış, hem Türkiye hem petrol şirketlerinin, yatırım yapmasını cazip kılıyor.

ÖZEL PLATFORM ŞART

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de, Karadeniz'deki petrolün çıkarılması için çalışmaların yoğunlaştırıldığı bilgisini verdi. Hatta ilk sondajın 2009'da yapılacağını belirten Güler, şöyle devam etti:

 "Petrol bulduğumuz alanda deniz derinliği fazla. Sondaj yapılması ve petrole ulaşılması özel platform ve gemilere ihtiyaç bulunuyor. Bu yüzden derinlerde petrol arama konusunda uzman Brezilyalı Petrobras şirketi var. Bir de şimdi ABD'lilerle bir çalışma yapıyoruz. Bunlarla gerekli görüşmeler ve mukaveleler yapıldı. 2009'da bunlar gelecekler ve başlayacaklar."

Aşırı bir beklenti içine girmeden ihtiyatlı bir şekilde bu çalışmaların sürdürülmesi gerektiğini de vurgulayan Güler, "Burada petrolün olduğu konusunda sismik sonuçlar olumlu. Ancak ne kadar petrolün olduğu ancak sondaj yapıldıktan sonra ortaya çıkar" dedi. 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde