Kalyon’dan Sivas ve Ordu’ya depolamalı rüzgar santrali

Kalyon’dan Sivas ve Ordu’ya depolamalı rüzgar santrali

Kalyon Enerji, yaklaşık 1 milyar 295 milyon TL yatırımla Ordu ve Sivas illerinde 99,6 MW kurulu gücünde Ordu Depolamalı Rüzgar Enerji Santrali (DRES) kurup işletecek. 

Kalyon’dan Sivas ve Ordu’ya depolamalı rüzgar santrali
16px
24px
21.05.2024 08:12Güncelleme: 21.05.2024 08:13
ABONE OLgoogle

Ordu’nun Karabüz ve Mesudiye ilçeleri ile Sivas’ın Koyulhisar ilçesi sınırları içinde 99,6 MW kurulu gücünde Ordu Depolamalı Rüzgar Enerji Santrali (DRES) kurulacak.

Ordu İli, Kabadüz İlçesi, Musakırık Mahallesi ve Mesudiye İlçesi, Karacaören ve Yeveli Mahallesi ile Sivas İli, Koyulhisar İlçesi, Yenice ve Güzelyurt Köyü sınırları içerisinde Kalyon Enerji Yatırımları Anonm Şirketi tarafından 99,6 MWe kurulu gücünde Ordu Rüzgâr Enerji Santrali (RES) ve 99,6 MWh kapasiteli Elektrik Depolamalı Üretim Tesisi (EDT) kurulması planlanıyor. Projenin değeri yaklaşık 1 milyar 295 milyon TL olarak hesaplanıyor. 

Proje kapsamında toplam 3 bin hektarlık alanda 33 adet rüzgar türbini kurulacak. Ayrıca proje kapsamında 99,6 MWe/99,6 MWh Kurulu güce sahip olacak Elektrik Depolama Tesisi kurulacak. Tesiste lityum-iyon teknolojisi kullanılacak.

Santralde yılda yaklaşık 400 milyon kWh elektrik üretilmesi öngörülüyor. Üretilecek enerji 400 kV Reşadiye Havza TM'ye bağlantısı ile başta Ordu ve Sivas İli başta olmak üzere yurt geneline verilmek üzere enterkonnekte sisteme aktarılacak.

patronlardunyasi.com

 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde