Kadın patrona süt bile yok

Kadın patrona süt bile yok

Songül Kılıç İstanbul'dan gidip memleketi olan Erzurum'un Ilıca ilçesine günde 100 ton kapasiteli süt işleme fabrikası kurdu. Kılıç, üç yıl önce 5 milyon YTL harcadığı tesise köylüler süt vermiyor.

Kadın patrona süt bile yok
16px
24px
27.03.2006 12:49Güncelleme: 25.10.2023 14:51
ABONE OLgoogle

Songül Kılıç, Erzurum'a bölgenin en büyük süt fabrikasını açtı. Ancak köylüler, kadın olduğu için süt satmayınca işler durma noktasına geldi.

Erzurum'un Ilıca ilçesinde bulunan ve Doğu Anadolu'nun en büyük süt işleme fabrikası olan Kılıçlar Süt Fabrikası'nın sahibi Songül Kılıç (45), köylülerin kendisine süt vermemesinden şikayetçi. Köylülerin bu tavrının nedeni ise, Songül Kılıç'ın 'kadın patron' olması... Günlük 100 ton süt üretme kapasitesine sahip ve 150 kişinin istihdam edildiği fabrikanın sahibi Songül Kılıç, diğer firmalar sütün kilosuna 35 kuruş verirken, kendisi 45 kuruş vermesine rağmen köylünün kendisine süt satmaya yanaşmadığını söylüyor. Kılıç, süt alamadığı için haftada sadece iki gün üretim yapılabildiğini ve bu üretimde sadece 30 ton süt işlendiğini belirtiyor. Tesis açıldıktan sonra ilçeye bağlı köylerde geçimini hayvancılıkla sağlayan köylülerden para karşılığı alacağı sütü işleyerek süt ürünleri oluşturmak isteyen Songül Kılıç, köylülerle birebir görüştü.

FAZLA ÖDÜYOR AMA NAFİLE...
Görüşmelerinde köylüden ticaret için söz alan Kılıç, bir süre sonra köylülerin sütlerini başka firmalara sattığını gördü. Nedenini araştıran Kılıç, düşündürücü bir cevapla karşılaştı: "Kadından patron olmaz!" İlçeye Doğu'nun en büyük yatırımını yaptığını hatırlatan Songül Kılıç şunları söylüyor: "Fabrika 3 yıl önce kuruldu. İlk zamanlar biraz süt veriyorlardı. Ancak daha sonra kadın olduğumu öğrenen köylüler sütünü bana vermemeye başladı. Şu an Ilıca dışındaki diğer ilçelerden gelen sütlerle fabrikada üretim yapılıyor. Karşılaştığım zihniyet beni çok üzdü ama sonuna kadar mücadele edeceğim. Sütün kilosunu 45 yeni kuruştan alıyorum ancak bana değil başka firmalara 35 yeni kuruştan satıyorlar."

150 İŞÇİ YERİNE 9 İŞÇİ ÇALIŞIYOR
Amacının memleketine yatırım yapıp istihdam yaratmak olduğunu belirten Songül Kılıç isyan ediyor: "İstanbul'dan gelip memleketime yatırım yaptım. İş alanı yarattım. Köylü bana süt verse personel sayımı 150'ye çıkaracağım. Ama şu an sadece 9 işçi çalıştırıyorum. Bana süt vermeyen köylülerin çocukları her gün bana iş istemeye geliyor ancak büyüklerinin taşıdığı zihniyet nedeniyle onlara iş veremiyorum. Bu durumda beni adeta kahrediyor."

Salih Üçtepe/Sabah

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde