İstikrar emrivaki mi?

İstikrar emrivaki mi?

TOBB'DA SİYASİLERİN ELELE TUTUŞMASINI CHP, 'EMRİVAKİ' DİYE DEĞERLENDİRİRKEN AKP İSE..

İstikrar emrivaki mi?
16px
24px
29.05.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Birlik görüntüsüne, fotoğraf karesinde yer alan üç siyasi kanattan farklı değerlendirmeler geldi.

Baykal, kurmaylarına, birlik pozunun, önceden konuşulmadan ve salona girdikten sonra Hisarcıklıoğlu'nun 'emrivakisi' ile oluşan bir gelişme olduğunu söyledi. AKP kanadında ise, 'halkın özlediği tablo' değerlendirmesi yapıldı.

GÖRÜNTÜ VAR SES YOK

Baykal kurmaylarına olayı şöyle değerlendirdi: 'Bu el ele verme olayı tamamen Rifat Bey'in spontane girişimiyle doğdu. Hiçbir liderin böyle bir şey olacağından haberi yoktu. Hisarcıklıoğlu, biz salona geldiğimizde aldı bizi götürdü. Bir anda kendimizi sahnede, binlerce kişinin karşısında bulduk. Ondan sonra da ellerimizi tuttu, kaldırdı, 'Hadi hep beraber kaldıralım' dedi. O aşamada hayır demek gibi bir durum olmazdı. Rifat Bey benim ve Başbakan'ın ellerini kaldırınca, ben de sağ yanımda bulunan Mehmet Ağar'ın elini kaldırdım. Kürsüye çıktığımda da bu pozun yanlış anlaşılmaması gerektiğini vurguladım. Başbakan çıktığı için bu sözlerimi duyamadı tabii. Hatta Başbakan'ın beni dinlemeden salondan çıkması üzerine, 'Birlik bozuldu' yorumları, daha orada yapılmaya başlamıştı. Bu pozun altı yok. Çünkü biz orada Sayın Başbakan'la tek kelime konuşmadık. Bunun üzerine yapılan yorumlar yanıltıcıdır.'

Hisarcıklıoğlu'nun 'yüzyılın pozu' diye nitelendirdiği görüntü, AKP kanadında 'memnuniyet verici' olarak değerlendirildi. Erdoğan'ın siyasette birleştiriciliği esas aldığını belirten AKP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli, 'Halkın özlediği tablo. Türk siyasetinin alışık olmadığı, ancak ihtiyaç duyduğu bir tablo olarak görüyoruz. Türkiye'nin geleceğini siyasiler belirleyecekse bu tablolara ihtiyaç vardır. Siyasi rekabet başka şeydir, gerektiğinde birlikte olmak başka bir şeydir' diye konuştu.

Akşam

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde