İstanbul'un taşı toprağı rezidans

İstanbul'un taşı toprağı rezidans

Otel konforu sunan rezidans dairelere hem inşaat firmaları hem tüketiciler yoğun ilgi gösteriyor. 72 bin dolardan başlayıp 2.5 milyon dolara kadar çıkan rezidanslar, adeta İstanbul'un dört bir yanını çevreliyor. Rezidansların fiyatları...

İstanbul'un taşı toprağı rezidans
16px
24px
24.04.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Rezidans (residence) dairelerin gördüğü yoğun talebi farkeden inşaat firmaları İstanbul'da art arda yeni projelerini duyuruyor.

Yoğun talebin ardından, önceleri merkezi semtlerde ve iş merkezlerine yakın bölgelerde inşa edilen rezidans projelerine artık İstanbul'un her yerinde rastlamak mümkün oluyor.
Gayrimenkul uzmanları, rezidans projelerinin gördüğü yoğun talebi, hızlı ve zor yaşam koşullarının evde geçirilen süreyi azaltması ile konforlu ve kolay çekip çevrilebilen evlere olan talebin artmasına bağlıyor.
Kullanıcısına evinde beş yıldızlı otel konforu sağlayan bu daireler, daha proje aşamasında maket üzerinden satılmaya başlanıyor, inşaatı bitmeden tükeniyor.

İsim öne çıkıyor
Öte yandan rezidans dairelerin gördüğü yoğun talep, konut piyasasında ilginç bir pazarlama taktiğinin oluşmasına da neden olmuş gözüküyor. Pek çok inşaat firması, standart daire/apartman projelerini, rezidans olarak adlandırıyor; projelere sonu rezidans ile biten isimler veriyor.
Standart rezidans hizmetlerinin verilmediği bu apartman daireleri, isimlerinden dolayı tüketiciler tarafından markalı projeler olarak algılanabiliyor.

Standart bir rezidans
Tüm dünyada ve Türkiye'deki örneklerine bakıldığında standart bir rezidans dairede, tam donanımlı mutfak, ütü odası, kablolu televizyon, uydu tv, internet bağlantısı, kasa, direkt telefon, split klima, kasa ve çamaşır makinesi gibi servislerin yanı sıra, sekreterlik hizmeti, resepsiyon hizmeti, günlük temizlik servisi, kuru temizleme, çamaşırhane, alışveriş servisi ve otopark da yer alıyor.

Toplu konut tarzı
Rezidans dairelere yoğun talebi gören Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve KİPTAŞ da projelerinde rezidanslara yer vermeye başladı. TOKİ'nin ilk rezidans projesi Ataşehir'de Or-han İnşaat ve Grand İnşaat ortaklığı tarafından yapılan Ataşehir Residence oldu. KİPTAŞ'da, Ümraniye'de rezidans yapacak.

Fiyatlar dolar bazlı
Satışı devam eden rezidanslarda daire fiyatları 72 bin dolardan başlayıp, 2.5 milyon dolara kadar çıkıyor. Bu arada artan talep, rezidansların ebadını da büyütüyor. Artık sadece çocuksuz aileler ve bekarların değil çocuklu ailelerin de tercihi olan bu dairelerin büyüklükleri 350 metrekareye, oda sayıları da beşe kadar çıkıyor.

Rezidans cenneti Ataşehir
İstanbul'da inşa edilen ilk rezidans dairelerin merkezi bölgelerde ve iş merkezlerinde yoğunlaşırken inşaat şirketleri artık Beylikdüzü'nden Ümraniye'ye, Kemerburgaz'dan Yeşilyurt'a kadar şehrin dört bir yanında yeni rezidans projelerine başlıyor.
Yeni projelere bakıldığında şirketlerin, rezidans projeleri için en fazla Ataşehir'i tercih ettiği görüloyor. Uzmanlar önümüzdeki dönemde rezidans rekabetinin yaşanacağı en yoğun bölge olarak ise Maslak'ı işaret ediyor.

2.5 milyon dolara residence var
Projenin adı Yeri Fiyatı
Antrium Residence Ümraniye 130 bin - 530 bin dolar
Atapark Residence Ataşehir 400 bin - 550 bin dolar
Fulya Residence Caddebostan 575 bin dolar
Main Towers Residence Maslak 250 bin - 2.5 milyon dolar
Nautilus Residence Yeşilyurt 665 bin - 995 bin dolar
Pagesus Residence Beylikdüzü 72 bin - 138 bin dolar
Selenium Twins Fulya Metrekaresi 3 bin dolar
Selimoğlu Residence Ataşehir 190 bin - 230 bin dolar
Mashattan Maslak 305 bin - 929 bin dolar
Park Ataşehir Residence Ataşehir 160 bin - 290 bin dolar
Terrace Fulya Fulya metrekaresi 2800 - 3800 dolar
Uphill Towers Residence Ataşehir Metrekaresi 2 bin 200 dolar
My World Andromeda Residence Ataşehir 165 bin - 335 bin dolar
Ekinoks Beylikdüzü Residence Beyli

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde