Iğsız Paşa'nın 'maddi imkansızlık' sözlerine Meclis'ten tepki

Iğsız Paşa'nın 'maddi imkansızlık' sözlerine Meclis'ten tepki

Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız'ın, açıklamaları Meclis'ten tepki aldı.

Iğsız Paşa'nın 'maddi imkansızlık' sözlerine Meclis'ten tepki
16px
24px
06.10.2008 14:53
ABONE OLgoogle

Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız'ın, Aktütün Karakolu'na yapılan saldırı hakkında basına bilgi verirken ifade ettiği 'Karakolların yenilenmesi maddi imkansızlıklar nedeniyle yapılamadı' şeklindeki sözleri Meclis'ten tepki aldı.

AK Parti İstanbul Milletvekili Alaattin Büyükkaya, 'Para yoktu da yapılamadı' gibi sözlerin çok doğru olmadığı söylerken, Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, Iğsız'ın açıklamalarını "Düşünülmeden konuşulmuş bir söz" olarak değerlendirdi.
TBMM'de gazetecilerin sorularına cevap veren MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Akif Paksoy, sınır bölgesinde yetersiz kalan 5 karakolun yerinin değiştirilmesi ve karakolların yenilenmesi girişimini geç kalınmış bir değişiklik olarak niteledi. Karakolların yapımı veya yerlerinin değiştirilmesi konusunda maddi imkanların göz önüne alınmaması gerektiğini vurgulayan Paksoy, gerektiğinde ek bütçe istenebileceğini kaydetti.

CHP Gaziantep Milletvekili Yaşar Ağyüz, Aktütün Karakolu gibi birçok karakolun 1960-70'li yıllarda kaçakçılıkla mücadele için kurulan karakollar olduğunu hatırlatarak, bunların donanımlarının yetersiz olduğunu söyledi. "Devlet olarak bunları yenilemek, teknik donanımları yeterli hale getirmek bizim gücümüzü aşan şeyler değildir" diyen Yaşar Ağyüz, karakolların yenilenmemesinde bir ihmal gördüğünü ifade etti. Hükümetin ve güvenlik güçlerinin geçmişten gelen eksiklikleri tespit ederek gerekli önlemleri almasını isteyen Ağyüz, maddi kaynaklar esirgenerek terörle mücadelenin yürütülemeyeceğini söyledi.

AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, bölücü terör örgütünün, bölgede son yıllarda yaşanan devlet millet kaynaşmasından rahatsız olduğunu, bu nedenle de eylemlerini arttırma gereği duyduğunu söyledi. Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız'ın 'maddi imkansızlıkla' ilgili açıklamasını değerlendiren Ömer Faruk Öz, "Düşünülerek konuşulmuş bir söz olarak algılayamadım onu. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Devleti güçlü bir devlettir. Karakol yapma konusunda bir sıkıntı yaşayacağı kanaatinde değilim. Paşamızın genel çerçevede konuştuğu bir söz olarak algılıyorum. Türkiye, gerekli karakolları yapma konusunda aciz olan bir devlet değildir." şeklinde konuştu.

MHP Adana Milletvekili Yılmaz Tankut, maddi imkansızlık konusunun özellikle iktidarın çözmesi gereken bir konu olduğunu söyledi. Karakol yapımının çok büyük maddi kaynak gerektirmediğini vurgulayan Tankut, şehit kanlarının durdurulmasının hiçbir ekonomik kaynakla mukayese edilemeyeceğini kaydetti. "Sizce Genelkurmay istedi de hükümet mi para vermedi?" şeklindeki bir soruya karşılık MHP'li Tankut, "Zannetmiyorum. Öyle bir şey olacağı kanaatinde değilim." dedi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Alaattin Büyükkaya, 6 yıldır TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi olduğunu hatırlatarak, Milli Savunma Bakanlığı bütçesinin, genel bütçe içinde Meclis'te görüşüldüğünü söyledi. Karakol yapımı dahil olmak üzere bu bütçenin detaylarının belirtilmediğini ifade eden Büyükkaya, "Milli Savunma Bakanlığı'na tahsis edilen bu bütçe içinde nereye ne yapılacağına tamamıyla Milli Savunma Bakanlığı ve güvenlik güçlerimiz karar verirler. Bu terör belasından, bu hain saldırılardan ülkemizin kurtulması ve huzura kavuşması için bu millet her şeyini son kuruşuna kadar harcamaya hazırdır. O nedenle 'Para yoktu da yapılamadı', 'değiştirilemedi' gibi sözlerin çok doğru olmadığı kanaatindeyim." şeklinde konuştu.

MHP Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş, Genelkurmay 2. Başkanı Hasan Iğsız'ın yaptığı açıklama ile bir özeleştiri yaptığını ifade ederek, bu konudaki tartışmanın sürdürülmemesi gerektiğini söyledi.

Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde