Güler, Uşak Kışladağ altın madenini açtı

Güler, Uşak Kışladağ altın madenini açtı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'nin altın merkezi olabilmesi için yer altı kaynaklarını çıkarmaya başlayacaklarını söyledi.

Güler, Uşak Kışladağ altın madenini açtı
16px
24px
11.07.2006 18:37
ABONE OLgoogle

Kanadalı Aldoradogold'un Türkiye Temsilcisi TÜPRAG'ın işleyeceği dünyanın sayılı altın yataklarından Uşak Kışladağ altın madeni, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in katılımıyla yapılan törenle açıldı.

Bakan Güler, açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye'nin altın merkezi olmasını istemeyenler olabileceğini ve buna rağmen, zoru başararak Türkiye'nin altın merkezi olabilmesi için yer altı kaynaklarını çıkarmaya başlayacaklarını söyledi.

Altın madeni Kışladağ'a helikopter ile gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler, ilk altını döktükten sonra külçeyi eline alarak, altının Türkiye'ye ve Uşak'a hayırlı olması temennisinde bulundu. Yealtı kaynaklarını çok iyi değerlendireceklerini ifade eden Bakan Güler, son gramına kadar olan altını işleyeceklerini kaydetti.

Türkiye'de 6 bin 500 ton altın rezervi olduğunu tahmin ettiklerini anlatan Güler, Kışladağ'da işletilen altın madeninin dünyanın son 10 yıl içinde en büyük yataklarından olduğunu söyledi.

Türkiye'de, şuanda altın aramalarıyla ilgili 17 yabancı şirket bulunduğunu belirten Güler, 43 adet altın maden işletme ruhsatı bulunduğunu kaydetti. Türkiye'nin bir altın merkezi olması için çalışacaklarını ifade eden Güler, "Ülkemizin bir altın merkezi olmasını istemeyen olabilir. Bir takım protesto ve eylemlerle karşı karşıya kalabiliriz. Ancak biz zor işlerin adamlarıyız Elektrik ve kömürde de aşağı yukarı karşımıza çıkan kişiler aynı adamlar. Ama biz son gramına kadar altın rezervlerini bulun işleyeceğiz. Zengin maden yataklarının bulunduğu ülkemizde, madenlerin fakir bekçisi olmak istemiyoruz. Ülkemizin yeraltı kaynaklarını çıkarmaya ve ekonomiye katmaya önem veriyoruz. Son 10 yılda Türkiye'de altın maden çıkartmak için çalışmalar hızlandı, biz bu çalışmaları hükümet olarak destekleyeceğiz" diye konuştu.

Konuşmanın sona ermesinin ardından maden yatağında dinamit patlatılarak üretim başlatıldı. Daha sonra Bakan Güler ve beraberindekiler madenden çıkartılan altınların işlendiği tesisleri gezdi. Tesiste üretilen ilk altın külçesini alan Bakan Güler, bina dışına çıkartarak davetlilere gösterdi.

Eşme ilçesine bağlı Katrancılar köyü Kışladağ mevkiinde bulunan altın madeninin açılış törenine, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Uşak Valisi Kayhan Kavas, AK Parti Uşak milletvekilleri Ahmet Çağlayan, Alim Tunç ile madeni işletecek Eldarado şirketinin yöneticileri ve davetliler katıldı.

Türkiye'de şu anda altın aramalarıyla ilgili 17 yabancı şirket bulunurken, 43 adet altın maden işletme ruhsatı bulunduğu öğrenildi. Uşak, İzmir, Eskişehir, Balıkesir, Artvin ve Manisa'da, bilinen altın ve gümüş yatakları bulunuyor.

Dünyada 43 bin ton altın rezervi olduğu tahmin ediliyor. 20 bin ton rezerv ile Güney Afrika ilk sırada yer alırken, 6 bin 500 ton tahmini rezerv ile Türkiye ikinci, 4 bin 800 ton rezerv ile ABD üçüncü sırada bulunduğu ifade ediliyor. 2005 yılında dünyada altın talebi 3 bin 723 ton. Bunun 2 bin 712 tonu kuyumculuk-mücevherat, 420 tonu endüstri ve dişçilik, 591 tonu da para ve madalya basımı için kullanıldığı öğrenildi. Geçen yılın verilerine göre altın takı üretiminde 695 ton ile Hindistan birinci sırada bulunuyor. Türkiye 303 tonla ikinci, İtalya 284 tonla üçüncü, Çin 257 tonla dördüncü, ABD 220 tonla beşinci, Japonya 166 tonla altıncı, Mısır 125 tonla yedinci, Endonezya 86 tonla sekizinci, Güney Kore 80 tonla dokuzuncu, Melazya ile 74 tonla onuncu sırada bulunuyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde