Fırat'tan esnafın acı hali

Fırat'tan esnafın acı hali

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, esnafın erozyona uğraması halinde

Fırat'tan esnafın acı hali
16px
24px
03.05.2008 19:54
ABONE OLgoogle
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, esnafın erozyona uğraması halinde ülkenin önemli bir yara alacağını ve sosyal yapının bozulacağını söyledi. Yeni Yumurtalık Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi 4. Olağan Mali Genel Kurulu'nda konuşan Fırat, "Bunu 2001 yılında yaşadık. Onun etkisi sürüyor ve esnafın sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. Akabinde aldığımız ekonomik tedbirlerle Türkiye'de bir dönüşüm dönemine girildi ve esnafın buna ayak uydurması kolay olmuyor. Ancak esnaf, dönüşümün yaşandığı bu dönemde de tekrar ekonomik bir krizle karşı karşıya geldi." dedi.

Esnafın dükkanının boş olduğunu, siftahsız kepenk indirdiğini de ifade eden Fırat, bu durumu görmemenin mümkün olmadığını vurguladı. Ekonomik ve sosyal yapının değiştiğine dikkat çeken Fırat, esnafın da buna ayak uydurması gerektiğini kaydetti. Fırat, şunları söyledi: "Sokağa baktığınızda, esnafın tamir atölyesindeki pense ve tornavidayla, sokaktaki aracı tamir etmesinin mümkün olmadığını görüyoruz. Artık belli bir bilgi düzeyi, altyapı gerekiyor. Burada devlet ile esnaf derneklerinin ve birlikleri devreye girmeli. Esnafı bir araya getirip, modern servislerin kurulmasına katkı sağlamamız, belki karşılıksız kredilerle çalışma düzenini yeniden kurmamız lazım. Aynı durum bakkal için de geçerli. Bakkallar, süper ve hiper marketlerin işlerine mani olduklarını söylüyor. Çalışma saatlerinin daraltılması gerektiğini söylüyorlar. Ama ben aynı kanıda değilim, bu tedbirler sorunu çözemeyecek. Çünkü pazar günü dükkanı kapatan esnaf da hiper markete gidiyor. Çünkü hepimiz toplumun yaşam tarzına uymak zorundayız."

Yeni Yumurtalık Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi 4.Olağan Genel Kurulu'nda üyelerden tam destek olarak güven tazeleyen Başkan Sami Karnas da, 2005 yılında öncelikle şoför esnafının ve diğer esnafların kredi ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan kooperatifin çok genç olmasına rağmen Türkiye'de parmakla gösterilir durumda olduğunu belirtti.

Yumurtalık Deniz Restaurant'ta yapılan genel kurulda Yumurtalık İlçe Kaymakamı Hasan Kürklü, Adıyaman Akıncılar Belediye Başkanı İsmet Çetinkaya, Ak Parti Adana İl Başkanı Mustafa Attaroğlu, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Neşe Sağlam Arısoy, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Kazım Barışık, Başkan Vekili Selahattin Çırak ile bağlı oda başkanları hazır bulundu.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde