Finansal kiralamada 20 milyar dolar kayıtdışı

Finansal kiralamada 20 milyar dolar kayıtdışı

Kayıtdışı çalışanlarla birlikte, 30 milyar dolarlık bir piyasa payı bulunduğu belirtilen; leasing, faktoring ve tüketici finansman şirketlerine "büyük gözaltı" geliyor.

Finansal kiralamada 20 milyar dolar kayıtdışı
16px
24px
21.05.2006 10:06
ABONE OLgoogle

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, tıpkı bankacılık sektörü gibi, sözkonusu üç grup şirketin "nabız atışlarının da" artık yakından izleneceğini açıklayarak, "Lisanssız çalışan şirketler kapatılacak" dedi.

Yeni Bankacılık Kanunu ile Hazine’den alınıp BDDK’ya bağlanan üç grup şirket için istedikleri bağımsız denetimlerin sürdüğünü hatırlatan Bilgin, "Sonuçları alınca büyük gazetelere ilan vereceğiz" dedi.

GAZETELERE İLAN:

Bilgin, bu ilan ile lisanslı çalıştığı belirlenen leasing, faktoring ve tüketici finansmna şirketleri hakkında temel bilgilerin kamuoyu ile paylaşılmasının amaçlandığını belirterek, "Sunacağımız liste dışında faaliyet gösterenlerin lisanssız ve kayıtdışı çalıştığını bildireceğiz" dedi. Bu üç gruba dahil olup lisanssız çalışan çok sayıda şirket bulunduğunu vurgulayan Bilgin, şöyle konuştu: "Bunun anlamı kayıtdışılıktır. Kayıtdışı çalışan şirketler için de suç duyurusundan kapatmaya kadar varacak bir dizi yaptırım uygulayacağız, hiçbir müsamahamız yok. "

20 MİLYAR DOLARLIK UÇURUM:

Bilgin, bu üç grubun piyasa payının gerçekte 10 milyar dolar olmasına karşın, lisanssız faaliyet gösteren şirketler nedeniyle 30 milyar dolarlık bir hacme ulaşıldığını belirtti. Uçurum büyüklüğündeki bu farkın kayıtdışı olduğunu belirten Bilgin, sektöre çeki düzen getirmek amacıyla bir dizi kalıcı önlem alacaklarını söyledi. Bilgin bu arada yasa taslağı hazırladıklarını da bildirdi. Taslakla, piyasada faaliyet gösterebilmek için, meslek kuruluşuna üyelik zorunlu hale getirilecek.

Hazine’den 158 koli dosya geldi

LEASİNG, faktoring ve finansman şirketlerinin bağlanmasından sonra BDDK Hazine’den 158 koli içinde bin 1551 adet dosya devraldı. İki kurum arasında uzun yazışmalardan sonra gönderilen listede 83 finansal kiralama, 89 faktoring ve 9 finansman şirketi olduğu belirlendi. İki kurumdan görevlendirilen personelle oluşturulan ekip kolileri açarak 1551 adet dosyanın envanter çalışmasını yaptı.

Çiğdem Toker/Hürriyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde