Euromedic şirket topluyor

Euromedic şirket topluyor

Avrupalı sağlık devi Euromedic International, Türkiye'de hangi şirkete ortak oldu?

Euromedic şirket topluyor
16px
24px
28.04.2008 10:34
ABONE OLgoogle

KAMU adım adım sağlık sektöründen çekiliyor. Kamu çekildikçe Türkiye sağlık sektöründeki fırsatlar da büyüyor. Özel sektör yatırımları günden güne artıyor. Türkiye sağlık sektöründeki fırsatlar ve büyüme potansiyeli yabancı kuruluşların da dikkatinden kaçmıyor.

Avrupalı Euromedic International de Türkiye'de sağlık sektörünü yakın takibe aldı. 2006 yılı başında Türkiye'de ofis açan 27 milyar dolarlık fon, ülkemize yönelik sağlık yatırımları için 500 milyon euro ayırdı.
Bugüne kadar Türkiye'de sessiz sedasız 12 diyaliz merkezi, görüntüleme merkezi, radyoterapi ve laboratuar alan Euromedic, son olarak Nişantaşı'ndaki Özel Intermed Polikliniği'ne stratejik ortak oldu...

“Sabancı ailesinin doktoru” olarak da bilinen Dr. Hasan İnsel'in ortakları arasında yer aldığı Intermed, artık Euromedic'in desteğiyle büyüyecek. Euromedic Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Emir Özler, “Intermed'le işbirliğimiz bu yılın başında başladı. Bu işbirliğinin adına stratejik ortaklık dedik. Küçük oranda bir hisseyle şirkete ortak olduk. Ama bu ortaklığın miktarını şimdi söylemek istemiyorum” diyor.

26 YILLIK KLİNİK
İstanbul Nişantaşı'nda hizmet veren Özel Intermed Polikliniği, 1982 yılında kuruldu. Türkiye'de check-up yapmak üzere kurulan ilk sağlık merkezi olma özelliği taşıyan Intermed, bünyesinde tanı ve laboratuar hizmetleri veriyor. Dahiliyeden kardiyolojiye birçok alanda uzmanlığı var. Dr. Hasan İnsel de halen ortağı olduğu Intermed'de “Sağlıklı Yaşam Programları Direktörü” olarak görevini sürdürüyor.
Bu arada İnsel, daha önce kurucuları arasında yer aldığı Med Amerikan Polikliniği'ndeki tüm hisselerini Amerikan Hastanesi'ne devretmişti...

TEKLİFLERE AÇIK
Intermed'le ortaklık yapan Euromedic International, Avrupa'nın en büyük sağlık yatırımcılarından biri. 14 ülkede faaliyet gösteriyor. Bu ülkelerde, tamamı kendisine ait 148 sağlık merkezi var. Bunlar ağırlıklı olarak diyaliz, görüntüleme, radyoterapi ve laboratuar dallarında...

Euromedic, Ekim 1991'de Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de Joseph Priel ve Janos Meszaros adlı iki girişimci tarafından kuruldu. İlk olarak Budapeşte'de sağlık tanı merkezi kuran şirket, zamanla Avrupa'nın diğer şehirlerinde şirket satın alarak büyüdü. Temmuz 2005'te ise Euromedic'i, Warburg Pincus ve GE Healthcare satın aldı. Bugün şirketin arkasında 27 milyar dolarlık bir fon bulunuyor...

Euromedic, 2006 yılı başında Rusya, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan ve Yunanistan'la birlikte Türkiye pazarına da girdi. Euromedic'in şu anda 2'si İstanbul'da olmak üzere 12 diyaliz merkezi var. Bu merkezler halen bin 200'ün üstünde hastaya hizmet veriyor.

Euromedic'in Türkiye'deki işletmelerinde 400 kişi çalışıyor. Euromedic Türkiye Başkanı Emir Özler, Türkiye'de yatırım yapacak yeni sağlık kuruluşları aradıklarını belirtiyor. Özler, aradıkları kuruluşlara yönelik ön şartları ise şöyle açıklıyor: “Avrupa'nın 14 ülkesinde bu işi en iyi şekilde yapıyoruz. Türkiye'de yeni diyaliz merkezleri, görüntüleme merkezleri, laboratuarlar ve radyoterapi merkezleri almak için görüşmeler yapıyoruz. İşini doğru yapan, kayıtlı ekonomi içinde olan, vergisini doğru veren insanlar arıyoruz. Özellikle sağlık sektöründe bunları bulmak zor. Bulunca da kaçırmıyoruz. Türkiye'yle ilgili yatırım bütçemizde bir kısıtlama yok. Ucu açık.”

Euromedic'in Türkiye yatırımları
* Nefro Bolu Diyaliz Merkezi
* Özel Niğde Diyaliz Merkezi
* IDC Uluslararası Diyaliz Merkezi (Avcılar)
* Özel Kapadokya Diyaliz Merkezi
* Özel Infomed Diyaliz Merkezi (Gaziosmanpaşa)
* Özel Renal Konya Diyaliz Merkezi
* Renal Aksaray Diyaliz Merkezi
* Özel 19 Mayıs Sağlık ve Diyaliz Merkezi (3)
* Özel Beyşehir Diyaliz Merkezi
* Özel Ilgın Diyaliz Merkezi (Konya)
* Özel Intermed Polikliniği

Rahime Baş Uçar/Para

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde