Erdoğan'dan AB'ye ikinci rest

Erdoğan'dan AB'ye ikinci rest

ERDOĞAN: MUHATAPLARIMIZ OLUMLU ADIM ATMADIKÇA BİZDEN BEKLEMESİNLER.

Erdoğan'dan AB'ye ikinci rest
16px
24px
17.06.2006 18:16
ABONE OLgoogle

 

Başbakan Erdoğan, Kıbrıs sorunu konusundaki tavrını ise koruyarak, "Muhataplarımız olumlu adım atmadıkça bizden olumlu adım beklenmesin" şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan, AK Parti İstanbul 2.Olağan Kongresi'ne katıldı. Erdoğan'ın yanı sıra kabinenin yarısı da Abdi İpekçi Spor Salonu'ndaki kongrede yerini aldı. Başbakan Erdoğan burada 13 bine yakın partiliye ekonomik gelişmelerden AB sürecine kadar bir çok konuda değerlendirmede bulundu.

AB üyeliğinin çok önemli bir süreç olduğuna işaret eden Erdoğan, yanlış bilgilerle vatandaşın kandırılmaya çalışıldığına işaret etti. Erdoğan, "Bu AB sürecinde birşeyler söylenip duruyor. Siz uydurma haberler değil, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin söylediklerine bakın. 'Ana muhalefet şöyle demiş böyle demiş', 'yavru muhalefet şöyle demiş böyle demiş.' Kimse bizi bağlamaz. Bizi milletimiz bağlar, milletimiz. Biz milletimizin memnun olmayacağı bir iş yapmayız." şeklinde konuştu.

Kıbrıs'ta atılması gereken adımları KKTC'lilerin attığını hatırlatan Başbakan Erdoğan, "Biz de atılması gereken adımları attık. Bundan sonraki süreçte de bizler olumlu adım olduğu zaman bu adımları atarız. Ama olumlu bir adım olmadıkça muhataplarımız hiçbir zaman bizden olumlu adım beklemesinler. Bunu her zaman söylüyorum. Kendilerine de söyledim. Biz sözümüzde durduk ama sözünde durmayanlar var. Bunlar sözlerinde durmadıkça bizden kimse yeni bir şey beklemesin. Bunları kendilerine de söyledik. Bundan sonraki süreçte de durumumuz aynı olacak. Biz dik duracağız ama dikleşmeyeceğiz. Ölçümüz anlayışımız budur." ifadelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan'ın büyük bir coşku ile karşılandığı AK Parti İstanbul İl Kongresi'ne Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ile çok sayıda milletvekili katıldı. 13 bine yakın partilinin katıldığı kongreye tek aday olarak giden Mehmet Müezzinoğlu, yeniden başkanlığa seçildi.

Öte yandan, kürsüye çıktığı sırada ayağı takılan ve yere düşmekten son anda kurtulan Erdoğan, konuşmasını partililerle paslaşarak yaptı. Sorular sorarak partililerden yanıt vermesini isteyen Başbakan Erdoğan, "Yüksek sesle söyletin de duysunlar" diyerek muhalefete cevap verdi. Konuşmasının ardından Başbakan Erdoğan'a Mehmet Müezzinoğlu 12. yüzyılda Selçukluların kullandığı bir mumu hediye etti. Mumun yanında bulunan bir lambadan oluşan şamdanı alan Erdoğan, ampulün tüm Türkiye'yi aydınlatacağını dile getirdi.

Baran Taş/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde