Elektrikli Toyota Hilux 2025 yılında gelecek

Elektrikli Toyota Hilux 2025 yılında gelecek

Dünyanın en çok otomobil satan firması olmayı sürdüren Japon üretici, tamamen elektrikli Toyota Hilux modelini 2025 yılında pazara sunacak.

Elektrikli Toyota Hilux 2025 yılında gelecek
16px
24px
17.05.2024 16:05Güncelleme: 17.05.2024 16:17
ABONE OLgoogle

Şirketin Tayland tarafındaki en yetkili ismi geçtiğimiz aylarda tamamen elektrikli Toyota Hilux modelinin tanıtımı için 2025 sonunun hedeflendiğini belirtmişti. Bugün ise modelin 2025 yılında geleceği resmi olarak açıklandı.

Şirketin her ay milyonlar sattığı popüler modeli Hilux, aralık ayında “Hybrid 48V” sürümüyle ilk elektrik desteğini kazanmıştı. O modele 2.8-litrelik bir dizel motor ile güç veren Toyota, yolda olan tamamen elektrikli sürümde emisyonu sıfırlayacak ve şimdiye nazaran çok daha yüksek bir güç sunacak. Geçen yıl hidrojen yakıt hücreli bir Hilux prototipini de görücüye çıkaran marka, alternatif motor seçenekleri üzerinde çalışıyor ve gelecek için çok sayıda elektrikli geliştiriyor ancak içten yanmalı motorları kesinlikle geride bırakmıyor.

Toyota, şu an yeni içten yanmalı motorlar geliştiriyor çünkü şirket elektrikli geleceğin tek çözüm olacağına inanmıyor. Bu konuda bir açıklama yapan eski Toyota CEO’su Akio Toyoda, “Elektrikli araçlara olan ihtiyaç aşırı abartılıyor.” demiş ve eklemişti: “Karbon nötrlüğüne giden yol temelde ülkelerin enerji üretim durumuna bağlı.” Toyoda bundan önce ise “Elektrikli araçlar yalnızca yüzde 30 pazar payına ulaşabilecek.”

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde