Dünya basınından yorum: AKP için yenilgi

Dünya basınından yorum: AKP için yenilgi

Anayasa Mahkemesi"nin türban yasağının kaldırılmasını amaçlayan anayasa değişikliğini iptal etmesinin yankıları sürüyor.

Dünya basınından yorum: AKP için yenilgi
16px
24px
05.06.2008 21:57
ABONE OLgoogle

El Cezire televizyonu “Karar, dini ve bireysel özgürlükler çerçevesinde türbana izin vermeye çalışan iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi için bir yenilgidir” dedi.

El Cezire, “Türk mahkemesi, türban yasağını korudu” başlıklı haberinde bazı gözlemcilerin kararını, kapatma davası için olumsuz bir işaret olarak olabileceğini düşündüklerini kaydetti. El Cezire, karar üzerine liranın dolara karşı zayıfladığını, piyasaların, AB adayı Türkiye"de uzun siyasi belirsizliklerden korktuklarını bildirdi.

BBC: “MAHKEME TÜRBAN REFORMUNU İPTAL ETTİ”

Anayasa Mahkemesi"nin türbana üniversitelerde serbestlik getiren anayasa değişikliğini iptal kararı, uluslararası medya kuruluşlarınca “flaş” haber olarak duyuruldu.

İngiliz yayın kurumu BBC, “Türkiye"nin en yüksek mahkemesi, üniversite öğrencilerine Müslüman başörtülerini kullanmaya izin veren, parlamentonun yaptığı reformu iptal etti. Mahkeme, Şubat ayındaki düzenlemenin anayasanın laik ilkelerinin ihlali olduğunu söyledi” dedi.

Hükümetin ise türban yasağının birçok kızın eğitimden yoksun kalması anlamına geldiğini belirttiğini kaydeden BBC, “Ancak, laik sistemin önemli bir kısmı, İslam"ın Türk kamusal yaşamında daha büyük bir rol oynamasına izin vermeye yönelik bir adım olarak değerlendirerek, girişime direndi” yorumunu yaptı. 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde