'Daha fazla yük beklemiyoruz'

'Daha fazla yük beklemiyoruz'

Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, AB Komisyonunun tavsiye kararının bile kabul edilemez bulunduğu belirterek...

'Daha fazla yük beklemiyoruz'
16px
24px
05.12.2006 14:48
ABONE OLgoogle

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun tavsiye kararının bile kabul edilemez bulunduğu belirterek, "Daha fazla yük getirecek bir kararın alınacağını tahmin etmiyorum" dedi. Gül, AB ülkelerinin dışişleri bakanları ile telefon diplomasisinin sürdüğünü bildirdi.

Bakan Gül, İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt ile Dışişleri Bakanlığı Konutunda yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, önümüzdeki günlerde AB içinde önemli toplantıların olacağını hatırlatan Gül, bu süre içinde birçok görüşmenin gerek AB ülkeleri arasında gerekse Türkiye ile AB üyeleri arasında devam ettiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Gül, "Ama Türkiye olarak biz açık şekilde görüşlerimizi muhataplarımızla paylaşıyoruz. Komisyonun teklifleri bile kabul edilemez bir durumdayken, daha yük getirecek bir kararın alınacağını tahmin etmiyorum. Bu aslında işi olumsuzluğa götürmeyi gösterir ki böyle bir şeyin olacağını zannetmiyorum. Bunun müzakere sürecine çok büyük bir negatif etki yapacağını söyleyebilirim" diye konuştu.

Türkiye'nin 14-15 Aralıktaki AB zirvesine katılmayacağını kaydeden Gül, "AB zirvesine biz gitmeyeceğiz değil. AB zirvelerine tam üye olan ülkeler çağrılıyor ve kendi aralarında toplanıyorlar. Aday ülkeler veya müzakerelere başlamış ülkeler davet edilmiyorlar. Bundan dolayı. Yoksa biz gitmeyeceğiz değil. Ama tabii ki müzakerelere başlamış ülkeler de davet edilirse, o zaman şüphesiz ki gideriz ve orada gerekli görüşlerimizi paylaşırız." şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Gül, şöyle devam etti: "Genişlemeyle ilgili konuları onlar şu anda biraz daha ikinci derecede önemli görüyorlar, kendi iç sorunlarıyla ilgili birçok önemli meseleleri var. Bunları daha çok tartıştıkları için aday ya da müzakereye başlayan ülkeleri epeydir davet etmiyorlar. Bundan dolayı gitmiyoruz. Hırvatistan da gitmiyor."

Gül, Bildt'in Avrupa'nın eninde sonunda stratejik düşünmek zorunda olduğunu yönündeki sözlerini hatırlatarak, eninde sonunda herkesin stratejik bir perspektif içinde Türkiye'nin üyelik müzakerelerine bakacağını tahmin ettiklerini belirtti.

Dışişleri Bakanı Gül, "Onun için bu işin daha çok kötüleştirilmesi mümkün değil diye düşünüyorum. Ayrıca birçok üye ülke komisyonun tavsiyelerinin düzeltilmesi için uğraşırken, bunun ağırlaştırılmasını beklemek biraz zor. Biz de hükümet olarak yoğun bir çalışma içindeyiz. Ayrıca yoğun telefon diplomasisi devam ediyor. Önümüzde hala süre var, bu süre içinde herkes elinden geleni yapacaktır. Tahmin ediyorum ki Türkiye ile alınan karar objektif ve sağduyulu bir karar olacaktır." diye konuştu.

Ankara/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde