Ciner'in 3'te biri halka açılıyor

Ciner'in 3'te biri halka açılıyor

MERKEZ YAYIN HOLDİNG, YÜZDE 33'ÜNÜ HALKA AÇMAK İÇİN SPK'YA BAŞVURDU.

Ciner'in 3'te biri halka açılıyor
16px
24px
07.08.2006 00:00Güncelleme: 27.10.2023 14:25
ABONE OLgoogle

Son 4 yılda elde ettiği hızlı büyüme ve başarı ile göze çarpan Türkiye'nin medya devlerinden Merkez Yayın Holding halka açılmak için Sermaye Piyasası Kurulu'na müracaat etti. Şirketin yüzde 33'ünün halka arzı planlanıyor. Sabah, Takvim, Yeni Asır gibi ulusal ve bölgesel olarak Türkiye'nin en etkin gazeteleri ile ATV, Kanal 1 gibi ulusal yayın yapan televizyonları bünyesinde barındıran Merkez Yayın Holding, halka arzla birlikte son dört yılda yakaladığı büyüme trendini artırarak sürdürmeyi hedefliyor. Bünyesinde, 4 gazete, 2 televizyon, 31 dergi ve 2 radyo kanalı ile gazete dağıtımı piyasasında yüzde 40 paya sahip Merkez Dağıtım şirketini barındıran şirketin halka arzına ilişkin açıklamalarda bulunan Ciner Medya Grup Başkanı Kenan Tekdağ, yurtdışı ve yurtiçi yatırımcılara yapılacak hisse satışıyla kurumsal yönetim ilkelerine sahip, pazar payını artıran atak çizginin süreceğinin altını çizdi. Tekdağ sorularımızı şöyle yanıtladı:

Ciner Medya Grup Başkanı Kenan Tekdağ

Merkez Yayın Holding'in yapısını anlatabilir misiniz?
Merkez Yayın Holding, Ciner Grubu'nun medya yapılanması olarak bildiğiniz gibi 2002'de kuruldu. Grup, televizyon radyo yayıncılığı, gazete dergi ve medya dışı ürünler alanlarında faaliyet gösteriyor. Grubun ana gelir kaynağı, televizyon, radyo, gazete ve dergi kanallarında yayınlanan reklam ve ilanlardan elde ettiği gelirler. Aradan geçen 4 yıl içinde bugün için grup, televizyon yayıncılığı alanında iki ulusal televizyon kanalı; ATV, Kanal 1, gazete yayıncılığı alanında 4 adet günlük gazete; Sabah, Takvim, Pas Fotomaç ve Yeni Asır, dergi yayıncılığı alanında da 17'si yabancı lisanslı, 14'ü yerli olmak üzere 31 adet dergiyi bünyesinde barındırıyor. Radyo yayıncılığı alanında da bir ulusal bir de bölgesel radyo işletiyoruz. Dört yıllık sürede Merkez Yayın Holding Türk medya sektöründe, yatay entegrasyona sahip iki büyük medya grubundan birisi ve birçok alanda da lider konumuna ulaşmıştır. Bilindiği gibi yatay entegre şirketler, medya sektörünün tek bir alanda konsantre olmuş şirketlerden farklıdır. Yatay entegre şirketler, reklam verme ve müşteri tercihlerindeki değişimden yararlanmak ve reklamcılığın yeni trendlerinden faydalanmak amacıyla bünyesindeki farklı medya kuruluşları arasında sinerji yaratma olanağına sahiptir.

ATV İZLENİRLİKTE LİDER
Medya sektöründe, Merkez Yayın Holding'in sahip olduğu gazete, televizyon ve dergilerin pozisyonunu anlatabilir misiniz?

Merkez Yayın Holding'in sahip olduğu medya mecralarında elde ettikleri konumlara baktığımızda birçok alanda lider pozisyonda olduğunu görüyoruz. Örneğin televizyon yayıncılığıalanında ATV reklam verenler açısından en önemli ve değerli olan yayın saatlerinde hemen tüm sosyoekonomik ve demografik segmentlerde 2006'nın ilk yarısını lider pozisyonda tamamladı. Yılın ilk yarısında AB primetime ve tüm günde ve 20 yaş üstü izleyicilerde primetime ve tüm gün segmentlerinde birinciliği elde etmiştir. Bilindiği gibi 2005'te de Türkiye'de tüm kanallarda en çok izlenen 10 dizinin 4 tanesi ATV'de yayınlandı. Kanal bu pozisyonunu önümüzdeki yayın döneminde de sürdürüp geliştirecektir. ATV, 2003 yılında inşa ettiği Sefaköy'deki stüdyolarıyla da Türkiye'nin en gelişmiş ve büyük stüdyo center'ına sahiptir. Kanal Ayrıca 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın ve milli takımın Avrupa Futbol Şampiyonası grup eleme maçlarının yayın hakkını satın aldı. 2006'da yapılanmasını tamamlayan Kanal 1 televizyonu kurulduğu yıl Dünya Kupası'nı naklen yayınlayan ilk özel Türk televizyonu unvanını elde etmiş ve yayınlardaki başarısıyla erişim düzeyini tüm Türkiye'ye yaygınlaştırmıştır.

benzer haberler
E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde