CHP'ye bir Kanaltürk darbesi daha

CHP'ye bir Kanaltürk darbesi daha

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) Kanaltürk'e usulsüz bir şekilde 3 milyon YTL aktardığı yönündeki iddiaların mahkemeye taşınmasının ardından muhalefet partisine üzücü bir haber daha geldi.

CHP'ye bir Kanaltürk darbesi daha
16px
24px
17.10.2008 13:55
ABONE OLgoogle

 Zaman gazetesinin haberine göre, maliye tarafından yapılan incelemelerde, CHP'nin Yaşam Televizyon Yayın Hizmetleri Anonim Şirketi ile yapılan prodüksiyon sözleşmesine ilişkin Damga Vergisi'ni ödemediği ortaya çıktı. Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı, CHP Genel Merkezi'ne Damga Vergisi ve buna ilişkin cezanın ödenmesine yönelik tebligat gönderdi.

Ana parası yaklaşık 40 bin yeni lira olan ve gecikme cezası ile birlikte 80 bin YTL'yi bulan Damga Vergisi borcunun ödenmemesi halinde miktar daha da katlanacak. Vergi dairesi başkanlığı yetkilileri şirketlerin yapmış olduğu hizmet alım sözleşmesi için Damga Vergisi ödenmesi gerektiğini belirterek muhalefet partisinin Yaşam Televizyon Yayın Hizmetleri ile yaptığı sözleşmeye ilişkin Damga Vergisi'ni ödemediğini söyledi. Maliye Bakanlığı bu tarz sözleşmelerde binde 7,5 oranında Damga Vergisi tahsilatı yapıyor.

CHP ile Tuncay Özkan'ın sahibi olduğu dönemde Kanaltürk televizyonuna aktarılan 3 milyon yeni lira ayrıntılarının neler olduğu dört ay önce ortaya çıkmıştı. CHP'nin 'belgesel yaptırdık' diye açıkladığı paranın aslında Kanaltürk'ün CHP'ye rehin edilmesi karşılığında verildiği belgelenmişti.

Belgede CHP Genel Sekreteri Önder Sav ile Kanaltürk'ün sahibi Tuncay Özkan'ın da imzasının yer aldığı sözleşme ile Kanaltürk'ü tüm siyasi parti ve kişilere kapatan CHP'nin, spordan müziğe kadar tüm yayınlara ipotek koyduğuna yönelik ifadeler yer alıyor. Kanaltürk yönetimi de bu sözleşmede, CHP görüş ve programına uygun davranmayı taahhüt etmiş. 10 maddelik prodüksiyon sözleşmesinin ilk maddesinde sözleşmenin konusu, "CHP'nin tanıtımı, belirlenecek diğer faaliyetler için prodüksiyon ve benzeri hizmetlerin yayımlanması" olarak tarif edilmişti. 
 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde