CHP ihbar etti, Tüzmen yakaladı

CHP ihbar etti, Tüzmen yakaladı

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, geçen cumartesi akşamı bir CHP milletvekilinin kendisini arayarak, ihbarda bulunması üzerine, İstanbul Yenikapı'da düzenlenen operasyonla 10 ton kaçak akaryakıtın tespit edildiğini söyledi.

CHP ihbar etti, Tüzmen yakaladı
16px
24px
17.04.2006 16:37
ABONE OLgoogle

Bakan Tüzmen, basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, cumartesi günü yaşanan kaçak akaryakıt olayını anlattı ve şöyle konuştu:
'Cumartesi akşamı, bir CHP milletvekilimiz beni aradı telefonla ve İstanbul Yenikapı'da bir motor yat içerisinde akaryakıt kaçakçılığı yapıldığına dair bir izlenim edindiğini söyledi. Biz hemen devreye girdik. Müsteşarımızı aradım, müsteşarımız İstanbul Baş Müdürünü aradı. Ben 'ihbar doğruysa operasyonu başlatın' dedim. Böylelikle, hızlı bir şekilde ihbarın bana gelmesinden yaklaşık 20-25 dakika sonra motor botu yakaladık ve içinde 10 ton kaçak akaryakıt tespit edildi. Muhalefeti de iktidarı da bize ihbarı verirse, biz hemen anında işlemleri yapıyoruz.'

GÜMRÜKLERDE PERSONEL...

Gümrüklere yeni personel alımının devam edip etmeyeceğine ilişkin bir başka soru üzerine de Tüzmen, personel sayısını 3 yıl içinde 10 bin seviyesine çıkarmayı düşündüklerini söyledi. Teşkilatın kendi kendini temizleme dönemine girdiğini ifade eden Tüzmen, 'Şimdi kadrom dil bilen, üniversite mezunu elemanların
katkısı ile git gide daha sağlam, daha kuvvetli Türkiye'nin 200 milyar dolarlık dış ticaret hacmine hizmet edebilir hale geldi' dedi. Yakalamalara ilişkin bir başka soru üzerine de Tüzmen, 2004'de 102.3 trilyon lira, 2005'de 64.1 trilyon lira, 2006'da da şimdiye kadar 14.4 trilyon lira tutarında akaryakıt kaçakçılığının ortaya
çıkarıldığını, 2004'de toplam 82.3 milyon litre, 2005'de 35.2 milyon litre, 2006'da ise şu ana kadar 6.5 milyon litre kaçak akaryakıt ele geçirildiğini bildirdi.
CAYDIRICILIK...

Tüzmen, sistemin en büyük etkisinin caydırıcılık olduğunu belirterek, sonuçların rakamlara da yansıdığını ve takip sistemi ile kaçakçılığın azaldığını söyledi. Gümrüklerde vekalet ile atamalara ilişkin soru üzerine, Tüzmen, 'Vekaletlerle yönetilmeye alışması lazım Türkiye'nin' yanıtını verdi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde