ÇEAŞ ve Kepez de satış listesinde

ÇEAŞ ve Kepez de satış listesinde

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 2003 yılında el konulan ÇEAŞ ve Kepez Elektrik Şirketleri'nin önümüzdeki yıl satılması planlanıyor

ÇEAŞ ve Kepez de satış listesinde
16px
24px
04.07.2008 08:40
ABONE OLgoogle

BAŞKENT ve Sakarya elektrik dağıtım özelleştirmelerinin başarıyla gerçekleştirilmesi Enerji Bakanlığı'nı harekete geçirdi.

Enerji Bakanlığı'nın yaklaşık beş yıl önce el koyduğu Uzan Grubu'na ait, ÇEAŞ ve Kepez Elektrik'in, özelleştirme çalışmaları için düğmeye basıldı. Her iki şirket için, tahkim davalarının sonuçlanması bekleniyor. Çukurova Bölgesi ile Antalya Bölgesi'nin elektrik üretim ve iletimi sağlayan her iki şirketin, farklı bir yöntem ile özelleştirilmesi planlanıyor.

Buna göre şirketler üretim ve iletim olarak ayrılacak. Ayrıca, üretim tesisleri de ayrı ayrı satılacak. Bölgenin iletimi ise yine farklı bir ihaleye tabi tutulacak. ÇEAŞ ve Kepez'in özelleştirmesi için, Güney Kıbrıs merkezli Libananco şirketininin, şirketlerin hisselerine sahip olduğunu öne sürerek açtığı 10.1 milyar dolarlık tahkim davasının sonuçlanması bekleniyor. Davanın ardından, şirketlerin ihalesine çıkılacak.

TAHKİM EKİMDE BİTEBİLİR

TAHKİM davasının ise eylül ve ekimde sonuçlanacağı tahmin ediliyor. Güney Kıbrıslı Libananco şirketinin açtığı 10.1 milyar dolarlık dava ile ilgili olarak Genç Parti Lideri Cem Uzan, verdiği dilekçede, Libananco'yu kendisinin kurdurduğunu ve şirketlerin hisselerini bu şirkete devrettiğini itiraf etmişti. Enerji Bakanlığı, bu nedenle davanın reddedilmesini bekliyor.

Hüseyin Özay/Star

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde