Boydak'tan krizden korunma reçetesi

Boydak'tan krizden korunma reçetesi

KAYSO Başkanı Mustafa Boydak, krizin ülkemiz piyasalarına etkilerinin azaltılmasına yönelik hükümete bir dizi önerilerde bulundu.

Boydak'tan krizden korunma reçetesi
16px
24px
16.10.2008 23:58
ABONE OLgoogle

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı Mustafa Boydak, Türkiye'nin küresel krizden en az etkiyle kurtulması için, 1 yıl vadeli mevduat stopaj oranının yüzde 8'e çekilmesi, yurt dışından vadeli mal alımlarındaki vergi oranı yüzde 1'e indirilmesi, Eximbank kredi maliyetlerinin daha rekabetçi hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

KAYSO Başkanı Boydak, finansal piyasalarda yaşanan krizin Türkiye'ye etkisinin azaltılmasına yönelik hükümete bir dizi önerilerde bulundu.

Öncelikle bankacılıkta uygulanan uzun vadeli mevduatların yüzde 15'lik stopaj oranının yüzde 8'e çekilmesi gerektiğini belirten Boydak, böylece reel sektöre verilen kredilerin de vadelerinin uzatılmasına katkı sağlanabileceğini ifade etti. Yurtdışından yabancı para cinsi kaynak girişine yönelik çalışmaların şimdilik ciddi bir katkı sağlamayacağının altını çizen Boydak, "Otomatikman dışarıda nemalandırılmak istenen mevduatları stopaj düzenlemesi ile bir fırsat yaratıp bankalarımıza dışarıdan kaynak girişini hızlandırabiliriz. Kaldıki şu anda en büyük önceliğimiz çeşitli sebeplerle yurt içinde bulunup da bankacılık sisteminden daha az yararlanan kaynakları sistemde tutma hedefimizi gerçekleştirmektir." dedi.

Mustafa Boydak, uzun yıllardan bu yana cari açık problemine bir önlem olması amacıyla vadeli ithalattan alınan yüzde 3'lük verginin, yurt dışından kredi alımlarında özellikli yüzde 1 olarak uygulanmasının piyasaların kaynak teminine olumlu etki yapacağını anlattı.

Bankacılık sisteminde aracılık maliyetlerine de değinen Sanayi Odası Başkanı Boydak, iyileştirmeler çerçevesinde son bir hamleyle oranlar minimum seviyeye çekilerek, Türkiye'nin yabancılar açısından cazip bir finans merkezi olması yönünde adım atılmış olacağını belirtti.

Eximbank sisteminin yeniden ele alınmasını da öneren Mustafa Boydak, diğer kamu bankaları gibi Eximbank üst yönetiminin de özerkleştirilmesini, özellikle ihracatçılar için önem arzeden makine ve yatırım malları kredi maliyetlerinin iyileştirilmesini istedi.

Boydak, önceki yıllarda uygulanarak fayda sağlanan yatırım indiriminde yüzde 10 stopaj uygulamasının yeniden başlatılmasını önerdi. Kaynak temini için kamu borçlanma enstrümanları için yerli yatırımcıya uygulanan yüzde 10'luk stopajın yüzde 7'ye düşürülmesi gerektiğini vurgulayan Boydak, "Bankalarımızın yabancı para pozisyonlarını ve likidite rasyolarını tutturabilmek için yurt dışı bankalarda çok önemli nakit pozisyonlarının olduğu şu dönemde yapılacak düzenlemeler ile kaynakların bir bölümünün yurt içi bankacılık sistemde tutulması sağlanmalıdır." diye konuştu.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde