Bodrum’da denizin dibinde sergi

Bodrum’da denizin dibinde sergi

Bodrum’da su altında açılan sergi yoğun ilgi gördü. Sergide altı heykel sanatçısına ait eserler yer alırken, deniz kirliliğine dikkat çekildi. 

Bodrum’da denizin dibinde sergi
16px
24px
13.06.2024 11:53Güncelleme: 13.06.2024 11:56
ABONE OLgoogle

Kenan GÜRBÜZ

Bodrum'a su altı parkı kazandırmak amacıyla başlatılan Blue Exile Art Project Sualtı Parkı’nın 1. etap açılışı Bitez Görecek Adası'nda yapıldı. Serginin açılışı, dalgıç kıyafetleri giyerek denize dalan protol tarafından denizin dibinde kurdele kesilerek yapıldı.

TÜRKİYE’DE ÇEVRE İLE SANATI BİRLEŞTİREN TEK SU ALTI PARKI

Proje Koordinatörü ve Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu, projenin nasıl başladığına değinerek şunları söyledi:

“Bu tip sualtı parklarının dünyada ve ülkemizde yeri var fakat ülkemizdeki tek çevre ve sanatı birleştiren bir sualtı parkı olarak Bodrum Sualtı Parkı’nı gösterebiliriz. Çevre projesi olarak başladık ve 2024 temamızı da oksijen olarak belirledik.” 

EKOSİSTEMİN ÖNEMİNİ ANLATMAK İSTEDİK 

Kültür, sanat ve turizm projesi kap0samında ekosistemdeki deniz çayırlarının önemini vurgulamak istediklerini belirten BEAP Project Poseidon Proje Yürütücüsü Dr. Mert Gökalp de, “Bodrum’daki bu suyun berraklığının, deniz canlılarının bereketinin, kıyılarımızın bereketinin devam edebilmesi için bu çayırları korumamız gerekiyor” dedi.

Ana odağı çevreyi koruma bilinci olan BEAP’ın bu seneki temasının oksijen olduğunu belirten Bodrum Belediyesi Başkan Vekili Emel Çakaloğlu da, “Dünyamızın en önemli oksijen kaynağının denizler olduğuna dikkat çekerek farkındalık yaratmak istiyoruz. Umarım mesajımız yerine ulaşır. Bodrum Yarımadasındaki deniz ve kıyıları koruma farkındalığını sanatın gücüyle birleştiren BEAP Sualtı Parkına emek veren herkese teşekkür ederim.” diye konuştu.

 

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde