Başbakan işçi emeklisi çıkmadı!

Başbakan işçi emeklisi çıkmadı!

Erdoğan, "Ben de emekçiyim, İşçi emeklisiyim" sözleriyle baltayı taşa vurdu...

Başbakan işçi emeklisi çıkmadı!
16px
24px
13.03.2008 08:23
ABONE OLgoogle

Önceki gün partisinin grup toplantısında Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Tasarısı'nı savunan ve sendikalara çatan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Ben de emekçiyim, damdan düşenim. İşçi emeklisiyim" sözlerine yanıt veren CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan'ın işçi emeklisi maaşı almadığını söyledi.

'Başbakan yalan söylüyor'

Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: "Bu yalan. Sayın Başbakan, 3 Mart 2000'de SSK'ya başvurarak, kendisine emekli aylığı bağlanmasını istiyor, 1 Nisan 2000'de SSK'dan emekli aylığı almaya başlıyor. Daha sonra, Başbakan 15 Nisan 2003'te SSK'dan emekli aylığını durduruyor, kaydı Emekli Sandığı'na yapılıyor. Başbakan, milletvekili emeklisidir. Emekli Sandığı'ndan emekli aylığı alıyor. Damdan düştüğünü söylüyor ama herhalde farklı yere düştü Sayın Başbakan, işçinin düştüğü yere düşmedi. Şu anda 2 bin 538 YTL emekli aylığı alıyor."

'Yazanı görevden almalı'

Kılıçdaroğlu Başbakan'ın konuşma metnini hazırlayanları derhal görevden almasını isterken şunları söyledi: "Damdan düştüğünü söyleyen Sayın Başbakan'a sesleniyorum. Acaba hangi işçi emeklisi bu kadar emekli aylığı alıyor? Bu kadar emekli aylığı alan kişi, işçi emeklisinin derdinden anlayabilir mi?

Sayın Başbakanın, altına imza attığı tasarının tek satırını okumadığı kanısındayım. Belki Sayın Başbakan yürürlük ve yürütme maddesi olan son iki maddeyi okumuş olacak ki kendisine verilen metinleri grupta tekrarlamak zorunda kaldı. Başbakan'ın yapacağı ilk şey, eğer Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarına saygı duyuyorsa, o konuşma metinlerini hazırlayanları derhal görevden alıyor."

Kılıçdaroğlu, Ankara Şubeler Platformu Sözcüsü, Petrol-İş Ankara Şube Başkanı Mustafa Özgen ve beraberindeki sendikacıları kabul etti. Özgen, kabulde, Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda değişiklik öngören tasarı ve Başbakan'ın önceki gün partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmaya ilişkin görüşlerini dile getirdi.

CHP Grup Başkanvekili Kılıçdaroğlu da sendikacılara, 'Yalan söylüyorlar' demenin, bir Başbakana yakışmayacağını ifade etti. CHP'li Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın, "Çalışanların, emeklilerin haklarında gerileme olacakmış. Asla böyle bir şey söz konusu değil. Dürüst davranmıyorlar, yalan söylüyorlar, kazanılmış haklar aynen devam edecektir" sözlerini değerlendirirken de gazetecilere dönerek, "Sizin yıpranma hakkınız elinizden alındı mı alınmadı mı?" diye sordu.

Kılıçdaroğlu, "Elinizden alınıyor. Bu sizin kazanılmış hakkınızdı. Kim yalan söylüyor? Kim bu tasarının tek satırını okumadı? Başbakan. Medyanın gözünün içine bakarak, 'Sizin hiçbir kazanılmış hakkınız elinizden alınmadı' demek nedir? Bunun en basit deyimiyle adı, Başbakanın da ifade ettiği gibi yalan söylemektir" diye konuştu.

'Baltayı taşa vurdu'

DİSK'e bağlı Tekstil-İş Sendikası Genel Başkanı Rıdvan Budak, "Başbakan baltayı taşa vurdu. Emeği temsil edenlerle, çalışanlarla, üretenlerle ve örgütleriyle kavga etmeye başladı" dedi. İktidarın, aldığı oya güvenerek Türkiye'yi istediği gibi yönetmek istediğini, ancak 'yakın gelecekte buna imkân bulamayacağını' ileri süren Budak, bu nedenle Türkiye'deki çalışanların, yarın sosyal güvenlik tasarısına karşı eylem yapacağını belirtti. Budak, eylemin 10 ile 12 saatleri arasında yapılacağını belirterek, "Bu eylemin arkasından, hükümet bu tasarıda ısrar ederse arkası genel grev olacaktır."

Radikal

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde