Başbakan Erdoğan, Ani Harabeleri'ni gezdi

Başbakan Erdoğan, Ani Harabeleri'ni gezdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile Ermenistan sınırında bulunan tarihi Ani Harabeleri'ni gezdi. Erdoğan, yol üstünde bulunan iki köyde ise aniden durarak iki aileyi ziyaret etti.

Başbakan Erdoğan, Ani Harabeleri'ni gezdi
16px
24px
16.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Yolda gördüğü çocuk yaştaki çobanların yanına giderek onlarla sohbet eden Başbakan Erdoğan, yol üstünde bulunan iki köyde ise aniden durarak iki aileyi ziyaret etti.

Artvin'de partisinin il kongresine katıldıktan sonra helikopterle Kars'a gelen Başbakan Erdoğan, havaalanından Devlet Su İşleri'ne (DSİ) geçmesi beklenirken ani bir kararla Ani Harabeleri'ne gitti. Beraberinde Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Kars Valisi Mehmet Ufuk Erden, milletvekilleri ve diğer bürokratlarla Ani Harabeleri'ne yönelen Erdoğan, Esenkent köyüne yaklaşırken yol kenarında koyun otlatan çocukların yanında makam aracını durdurdu.

Bir tarla içinde bulunan koyun sürüsünü otlatan ve yaşları 14 ile 16 arasında değişen 3 çocuğun yanına inen Erdoğan, çocuklarla burada bir süre sohbet etti. Çocuklara sigortaları olup olmadığını soran Erdoğan, çobanlıktan kazandıkları ücretleri de sordu. Çoban çocukların sürekli 'Başkanım' diye hitap ettikleri Başbakan Erdoğan ile keyifli bir sohbet geçiren çocukların heyecanları gözlerinden okunuyordu. Burada çocuklarla birlikte hatıra fotoğrafı çektiren Erdoğan, daha sonra Ani Harabeleri'ne doğru hareket etti.

İLK KEZ ANİ HARABELERİ'Nİ ZİYARET ETTİ

Türkiye ile Ermenistan sınırındaki Kars'a 42 kilometre uzaklıkta bulunan tarihi Ani Harabeleri'ne ilk kez giden Başbakan Erdoğan, Ani Antik Kenti'nin içinde yürümek yerine makam aracını tercih etti. Akşam saatlerindeki gezide Başbakan Erdoğan, Müze İl Müdürü Necmettin Alp'ten harabeler ve tarihi hakkında bilgi aldı.

İlk önce yürüyerek girdiği ören yerinde daha sonra makam aracına binerek ilerleyen Erdoğan, Türkiye ile Ermenistan sınırına kadar ilerledi. Daha sonra Büyük Katedrali gezen Erdoğan, son olarak Anadolu'nun ilk camii olan Ebul Menucehr Camii'ni gezdi. Burada da cami hakkında bilgi alan Erdoğan, daha sonra tekrar aracına binerek tarihi Ani Kenti'nden ayrıldı.

KÖYDEKİ AİLELERİ ZİYARET ETTİ

Başbakan Erdoğan, Ani Harabeleri'nden çıkışta ören yerini içinde barından Ocaklı köyü halkının sevgi gösterisiyle karşılaştı. Köylülerin alkışları arasında aracından inen Erdoğan, kısa bir süre vatandaşlarla sohbet etti.

Ardından, yaşlı bir kadını makam aracına bindiren Erdoğan, kadının evine gitti. İsminin Emine Kara (60) olduğu öğrenilen yaşlı kadının evinde büyük bir heyecan vardı. Başbakan'ın evlerini ziyaret etmesinden son derece mutlu olan ev halkı, büyük bir heyecanla Başbakan Erdoğan'ı ağırladılar.

Çiftçilikle uğraşan İrfani Kara (60) ve Emine Kaya çiftine ait eve Başbakan girince bu durum köylülerin de ilgisini çekti. Evde bulunan küçük bir çocuğu kucağına alarak seven Erdoğan, hane halkıyla uzun süre sohbet etti. Erdoğan bir süre sonra buradan ayrıldı.

Başbakan Erdoğan, Subatan köyünden geçerken de anne ve oğlunun yaşadığı bir evi ziyaret etti. Köyde değirmencilikle uğraşan Yusuf Elben (22) ile 60 yaşındaki annesi Necmiye Elben'i ziyaret eden Erdoğan, uzun süre anne ve oğluyla sohbet etti.

Yaşlı kadın sağlık durumunun iyi olmadığı söyleyince Başbakan Erdoğan, konvoyda bulunan ambulanstaki doktorları çağırttı. Yapılan tedavide yaşlı kadının önemli bir durumunu olmadığı anlaşıldı.

Başbakan Erdoğan, buradaki ziyaretinin ardından Kars'a gelerek DSİ'de partililerle akşam yemeğine katıldı. Erdoğan'ın DSİ'de geceyi geçirdikten sonra yarın sabah Ağrı'ya geçeceği bi

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde