Babacan: Türkiye'ye hayırlı olsun

Babacan: Türkiye'ye hayırlı olsun

DEVLET BAKANI ALİ BABACAN, MB'NİN 1.75'LİK FAİZ ARTIRMA KARARINI DEĞERLENDİRDİ.

Babacan: Türkiye'ye hayırlı olsun
16px
24px
08.06.2006 15:57
ABONE OLgoogle

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Merkez Bankası'nın 1,75'lik faiz artırma kararını "Merkez Bankası'nın aldığı faiz kararı Türkiye'ye hayırlı olsun. Daha başka yorum yapmayı uygun bulmuyorum" diye, değerlendirdi
Hazine Müsteşarlığı'nda Avrupa Birliği katılım sürecine ile ilgili basın toplantısı düzenleyen Babacan, toplantıda gazetecilerin ekonomi ilişkin sorularını da cevapladı. Bir soru üzerine Babacan, Merkez Bankası'nın 1,75'lik faiz artırma kararı ile ilgili "Merkez Bankası'nın aldığı faiz kararı Türkiye'ye hayırlı olsun. Daha başka yorum yapmayı uygun bulmuyorum" diyerek değerlendirmede bulundu.

Enflasyondaki artış eğilimin memur maaşlarına zam beklentisi olup olmayacağının sorulması üzerine Babacan, öncelikte Türkiye'nin yüzde 6,5 faiz dışı fazla hedefenin olduğunu bu amaçla bütçede doğacak fazla gelirle ilgili herhangi bir ek bütçe hazırlamayı düşünmediklerini söyledi. Babacan, memur maaşlarıyla ilgli olarak ise, yıl başından itibaren memurlara hedef enflasyonun üzerinde bir artış yapıldığını belirterek,"Yıl sonu gelipte enflsayon katileşmeden bu tür konuları gündeme getirmeyi kesinlikle doğru bulmuyorum. Çünkü global piyasalar bu kadar hareketli olduğu ortamda yıl sonu ile ilgili kim kâti rakamlar, tahminler, projeksiyonlar söylerse yanılacağı kesindir" dedi.

"Türkiye ekonomisi AB tam üyelik sürecindeki herhangi bir kesinti durumuna hazırlıklı mı?" sorusuna ise Babacan, Türkiye ekonomisinin içerideki ve dışarıdaki oluşacak her türlü şoklara karşı dayanıklı bir yapıya kavuştuğu söyledi. AB'ye tam üye olmaya aday olan Türkiye'nin statüsünün değiştiğini, herkesinde hazırlığını buna göre yapması gerektiğini ifade eden Babacan, hiçkimsenin AB üyeliğinin rahat ve pürüssüz olacağını beklemesi gerektiğini kaydetti.

Para Politikası Kurulu üyeleiğine atanan İbrahim Turhan'ın atamasının siyasi bir karar olduğu yönündeki eleştirilerin hatırlatılması üzerine ise de Babacan, "Para Politikası Kurulu üyesinin bir tanesi Banka Meclis üyeleri arasından Banka Meclisi'nce seçilmektedir. Dolayısıyla Banka Meclisi kendi arasından kendi kendilerine seçmiştir. Olanda budur" diye konuştu.

Ankara/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde