Avea'daki hisse değişimi 10 gün içinde belli olur"

Avea'daki hisse değişimi 10 gün içinde belli olur"

Türk Telekom Genel Müdürü Doany, TIM'in Avea hisselerinin devrinde Oger opsiyonunun hâlâ açık olduğunu söyledi. Doany, muhtemel devirleri şöyle açıkladı...

Avea'daki hisse değişimi 10 gün içinde belli olur"
16px
24px
13.06.2006 00:00Güncelleme: 27.10.2023 14:25
ABONE OLgoogle

Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Paul Doany, Telecom Italia'nın Avea'da sahip olduğu yüzde 40 civarındaki payın, diğer büyük ortak olan Türk Telekom'a (TT) ya da TTnin yeni sahibi olan Oger Telecom'a devredilmesi konusundaki çalışmaların "en geç 10 gün içinde" sonuçlandırılacağını söyledi.

TÜSİAD'ın "AB sürecinde Türkiye'de bilişim ve telekomünikasyon teknolojileri sektörü üzerine görüş ve öneriler" raporu toplantısı sırasında soruları yanıtlayan Paul Doany, "Her iki ihtimal de hala muhtemel" diye konuştu ancak yaklaşık yüzde 40'lık payın satışına ilişkin ise herhangi bir rakam telaffuz etmekten kaçındı. Oger Telecom, Mart ayı sonunda, Telecom Italia arasında yapılan anlaşma uyarınca, Telecom Italia Mobile International'ın (TİM) Avea'daki hisselerinin TT'ye sunulabileceğini, TTnin Telecom Italia'nın elindeki Avea hisselerini satın almaması halinde ise Telecom Italia'nın bu hisseleri Telecom Italia'nın Oger Telecom' daki hisseleri karşılığında doğrudan Oger'e sunabileceğini belirtmişti.

Toplantıda konuşan Türk Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Ömer Sabancı da yüksek vergilerden yakındı. Avrupa Komisyonunun 2005 yılı İlerleme Raporu'nda, Türkiye'de sabit telefonlar ve mobil telefonlarla ilgili iletişim vergilerinin yüksekliğinin olumsuz değerlendirildiğini hatırlatan Sabancı, Dünya GSM Birliği tarafından yaptırılan araştırmaya göre, mobil hizmetler üzerindeki vergi yükü açısından Türkiye'nin yüzde 56.3 ile en yüksek vergi uygulayan ülke olduğunu kaydetti. Sabana, bu oranın Türkiye'den sonra en yüksek vergileri yer aldığı Uganda'nın iki kati olduğunu da sözlerine ekledi.
 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde