Alarko, Kazakistan’da 5 milyar TL’lik yatırım için imzaları attı

Alarko, Kazakistan’da 5 milyar TL’lik yatırım için imzaları attı

Kazakistan’da Çimkent kentinde yapacağı yatırım için imzayı atan Alarko Holding, 2.084,50 dönüm alanda sera kompleksi inşa edecek.

Alarko, Kazakistan’da 5 milyar TL’lik yatırım için imzaları attı
16px
24px
13.06.2024 11:57Güncelleme: 13.06.2024 12:02
ABONE OLgoogle

Alarko Holding, Kazakistan’da Çimkent kentinde yapacağı yatırım için imzayı attı.

Alarko Holding şirketlerinden Alsera Kz ile Kazakistan Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı Yatırım Komitesi arasında imzalanan sözleşmeye göre Çimkent şehrinde yer alan 2.084,50 dönüm alanda sera kompleksi inşa edilecek. Yatırım tutarı ise KDV hariç 69 milyar 898 milyon 627 bin Tenge (5 milyar 30 milyon TL) olarak öngörüldü.

Alarko Holding’den KAP’a yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Bağlı Ortaklığımız TOO ALSERA KZ'nin  (Alsera Kz), Şirketimiz ile Kazakistan Cumhuriyeti Çimkent Valiliği (Akimat of Shymkent city, Republic of Kazakhstan) arasında 17.11.2023 tarihinde imzalanan ön iyi niyet protokolü doğrultusunda yapmış olduğu arazi tahsis başvurusuna karşılık Kazakistan Cumhuriyeti Çimkent Valiliği tarafından iletilen cevap yazısında, Çimkent şehrinde yer alan 2.084,50 dönüm alanın sera kompleksi inşasına ilişkin yatırım projesinin ifa edilmesi amacıyla ve bedelsiz olarak geçici tahsisine onay verildiğinin bildirildiği daha önce kamuoyuna duyurulmuştu. Bu kapsamda, Alsera Kz ile Kazakistan Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı Yatırım Komitesi arasında, Çimkent şehrinde yer alan 2.084,50 dönüm alanın sera kompleksi inşasına ilişkin yatırım projesinin ifa edilmesi amacıyla bedelsiz olarak geçici tahsisini ve sözleşmede belirtilen yükümlülüklerin yerine getirilmesi şartıyla arazinin mülkiyetinin bedelsiz olarak devrini ve Alsera Kz tarafından proje kapsamında KDV Hariç 69.898.627.000 Tenge tutarında yatırım yapılmasını konu alan Yatırım Sözleşmesi'nin imzalanma süreci tamamlanmıştır.”

 

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde