Ak Parti'nin 'İstanbul'a iki şehir' projesi aşırma mı?

Ak Parti'nin 'İstanbul'a iki şehir' projesi aşırma mı?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul'a iki kent ekleneceği vaadi hakkında ilginç iddia..

Ak Parti'nin 'İstanbul'a iki şehir' projesi aşırma mı?
16px
24px
18.04.2011 07:44
ABONE OLgoogle

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, İstanbul’un iki kente ayrılması projesini ilk kez kendisinin 2007 yılında gündeme getirdiğini belirterek Başbakan Tayyip Erdoğan’ı CHP’nin projesini çalmakla suçladı.

Hamzaçebi, yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’a iki kent ekleneceği vaadinde bulunurken muhalefete “Patenti bizde, kapmayın” diye seslendiğini anımsattı. Erdoğan’ın 1995 yılında, İstanbul’a vize ve plaka sayısını sınırlama önerdiğini anlatan Hamzaçebi, “Başbakan Erdoğan bu noktaya gelene kadar İstanbul’a 17 yıl kaybettirmiştir. İstanbul’u 1995 yılından, Türkiye’yi 2002’den beri yaklaşık 17 yıldır yöneten AKP anlayışı, zihniyeti, İstanbul’da yaptığı imar planlarıyla sürekli oynayarak nüfusu ve yapılaşmayı arttırmıştır” dedi.

İstanbul için iki yeni kent projesinin CHP’nin projesi olduğunu kaydeden Hamzaçebi, 2008 yılı bütçe görüşmeleri sırasında bu projeyi ilk olarak kendisinin gündeme getirdiğini söyledi.

Hamzaçebi, “TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nun 13 Kasım 2007 tarihli Ulaştırma Bakanlığı bütçe görüşmelerinin tutanakları incelendiğinde, bu projenin benim tarafımdan önerildiği görülecektir. Önerimin bu konuyla ilgili cümleleri aynen şu şekildedir; ‘Biri İstanbul’un batısında, biri de İstanbul’un doğusunda olmak üzere iki tane kent oluşturalım’, ‘Birini Saros Körfezi’nde yapalım, birisini de Karasu’da yapalım. Belli faaliyetleri oraya götürelim’. Ben Sayın Başbakan gibi patent peşinde koşmadım. Bu projemin patentini almadım. Patent, TBMM tutanaklarıdır. Ancak Sayın Başbakan uyanıklık yapıyor. CHP’nin projesini çalıyor, bu yetmiyor bir de üste çıkıp muhalefete ‘Bizim projemizi kapmayın patenti bize aittir’ diyor. Muhalefete ‘kapmayın’ diyen Başbakan’a, bizim düşüncemizi kapmak yakışmamıştır, hele hele ‘ Bu proje benim’ demesi, hiç yakışmamıştır.”

Cumhuriyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde