ABD Büyükelçisi Wilson, PKK konusunda işbirliği mesajı verdi

ABD Büyükelçisi Wilson, PKK konusunda işbirliği mesajı verdi

ABD Büyükelçisi Ross Wilson, Türkiye ve ABD arasında imzalanan yeni stratejik vizyon belgesinde, Türkiye ile başta PKK olmak üzere ekonomik ve ticaret alanlarında gerekli işbirliğinin yapılmasının yer aldığını söyledi.

ABD Büyükelçisi Wilson, PKK konusunda işbirliği mesajı verdi
16px
24px
24.07.2006 15:48
ABONE OLgoogle

Wilson, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve ABD Ticaret Odası işbirliği ile düzenlenen "Türkiye-ABD İş Ortaklıklarının Güçlendirilmesi Projesi" seminerlerinin ilk toplantısına katıldı. Seminer öncesinde, TOBB ve ABD Ticaret Odası arasında bir işbirliği anlaşması imzalandı.

Wilson, törende yaptığı konuşmada, Lübnan'daki Amerikan vatandaşlarının Türkiye getirilerek İncirlik Üssünden ABD'ye gönderilmiş olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Wilson, bölgede yaşanan dramatik durumunun sona ereceğine inandığını ifade etti. Lübnan ve İsrail'e barışın geleceğini söyleyen Wilson, Türkiye'nin bölgeyle ilgili çabalarını takdirler karşıladıklarını vurguladı.

ABD ile Türkiye arasındaki ortaklığın canladırılması amacıyla geçtiğimiz haftalarda Türkiye Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün ABD'ye ziyaret gerçekleştirdiğini hatırlatan Wilson, imzalan yeni stratejik vizyon belgesinde Türkiye ile başta PKK olmak üzere ekonomik ve ticaret alanlarında gerekli işbirliğinin yapılmasının yer aldığını kaydetti.

Wilson, konuşmasında ABD'nin dünya ticaretinin yüzde 27'sine sahip olduğunu belirterek, ABD piyasasının anlaşılmasının kolay olmadığını belirtti. Türkiye'nin AB'ye üye olmasını desteklediklerini ifade eden Wilson, ABD'nin en büyük ticari ortağının AB olduğunu hatırlattı.

ABD Büyükelçisi Wilson, Türkiye'den ABD'ye ihracat yapılması için ülkenin belirli eyaletlere bölünmesinin önemli olduğunu ifade etti. Türkiye'den ABD'ye tekstil, seramik, inşaat malzemeler ve organik tarım ürünlerinin satışının yapılabileceğini belirtti.

Wilson, konuşmasında Türkiye tarafından özellikle tarım ürünlerine yönelik kısıtlamaların kaldırılmasını istedi. Mülkiyet haklarıyla ilgili sorunlar yaşadıklarına dikkat çeken Wilson, Türkiye'nin kapılarını glabol dünyaya açmasını istedi.

Ross Wilson, odadan ayrılırken basın mensuplarının sorularını cevapsız bıraktı.

Ankara/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde