AB sürecinde iniş-çıkış normal

AB sürecinde iniş-çıkış normal

BAŞMÜZAKERECİ ALİ BABACAN, AB SÜRECİNDEKİ SON DURUMU DEĞERLENDİRDİ.

AB sürecinde iniş-çıkış normal
16px
24px
08.07.2006 17:36
ABONE OLgoogle

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Hazine Müsteşarlığı'nda, AB'ye katılım süreci çerçevesinde taraması tamamlanan 'Soysal Politika ve İstihdam' ile 'İşletme ve Sanayi Politikası' fasıllarıyla ilgili teknik düzeyde bilgilendirme ve değerlendirme toplantısına katıldı.

Toplantı sonrası basına açıklamada bulunan Bakan Babacan, katılım sürecinde inişler çıkışlar yaşanabileceğini söyleyerek, 'Bu süreçte inişler çıkışlar olacak. Bu çok normaldir.' dedi. Türkiye AB sürecini destekleyen çok sayıda ülke bulunduğuna dikkat çeken Babacan, 'Türkiye'yi AB sürecinde destekleyen çok sayıda ülke var. Ancak Türkiye aleyhinde yada bu sürece girme aleyhinde beyanatlarla zamam zaman karşı karşıya kalıyoruz. AB'inde demokratik yapıdan söz ediyorsak buna görede herkes kendi düşüncesini ifade edecek.' şeklinde konuştu.

Babacan, 'Büyük bir ülke olmanın verdiği güvenle ve sebatla bu sürece yaklaşmak gerekir. Çocuklarımızın ve torunlarımızın daha güvenli ve istikrarlı bir ortamda yaşaması için bu süreci iyi değerlendirmemiz gerekir' şeklinde konuştu.

Bakan Babacan, katılım sürecinde inişler çıkışlar yaşanabileceğini söyleyerek, 'Bu süreçte inişler çıkışlar olacak. Bu çok normaldir.' dedi. Türkiye AB sürecini destekleyen çok sayıda ülke bulunduğuna dikkat çeken Babacan, 'Türkiye'yi AB sürecinde destekleyen çok sayıda ülke var. Ancak Türkiye aleyhinde yada bu sürece girme aleyhinde beyanatlarla zamam zaman karşı karşıya kalıyoruz. AB'inde demokratik yapıdan söz ediyorsak buna görede herkes kendi düşüncesini ifade edecek.' şeklinde konuştu.

İkinci fasılda sürecin daha uzadığına dikkat çeken Babacan, 'AB'nin kendi ortak pozisyon belgesini oluşturuyor. Teknik süreçte yer almaması gereken siyasi unsurları gündeme getiriyorlar' dedi. Babacan, 5 kişiden oluşan izleme ve yönlendirme komitesi olduğunu belirterek bu komitenin tüm fasıllarda süreci yakından takip ettiklerini söyledi.

Türkiye'nin farklı bir yapıda olduğunu söyleyen Babacan, 'Perde arkasında kalıp da birden bire açılan bir ülke değildir. Kendine has bir yapısı vardır. İşimize yarar bir durum varsa gereğini yaparız. Eğer AB süreci içinde belli bir uyum süreci gerektiriyorsa hemen gereğini yaparız.' dedi. Babacan, süreci herkesin sahiplenmesi gerektiğini söyleyerek, 'Bu sürecin sahibi kimdir dersek, cevap herkes olmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti tüm kurumlar ve tüm sivil kuruluşlarıyla bu sürecin içinde olmalıdır.' şeklinde konuştu.

Ankara/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde