200'e aldılar 900'e satıyorlar

200'e aldılar 900'e satıyorlar

DENİZCİLER ORTAK GİRİŞİM GRUBU, 1.5 YIL ÖNCE ALDIKLARI ATAKÖY MARİNAYI SATIYOR.

200'e aldılar 900'e satıyorlar
16px
24px
26.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

900 milyon dolara satılması planlanan Ataköy Marina’ya Körfez sermayesi talip...

Ortakları arasında Metin Kalkavan, Cengiz Kaptanoğlu, Mehmet Nazif Günal, Yalçın Sabancı, Şadan Kalkavan gibi işadamlarının yer aldığı Denizciler Ortak Girişim Grubu’nun satın aldığı Ataköy Marina’yı ortaklar, satışa çıkarıyor. Ortak Girişim Grubu, Bakırköy sahilinde yer alan Ataköy Marina, Galleria Alışveriş Merkezi ile Crowne Plaza ve Holiday Inn’in işletme hakkını 1.5 yıl önce 33 yıllığına 200 milyon dolara satın almıştı. Ataköy’ü turizm ve cazibe merkezi haline getirmeyi amaçlayan ortaklar, tüm bölgeye yaklaşık 500 milyon dolarlık bir yatırım öngörüyordu. Ancak, geçen 1.5 yıllık süre içinde marinaya ve otele yapılması gereken yatırımlar gerçekleştirilemedi. Sektör yetkilileri, yatırımların başlatılamamasındaki en büyük gerekçenin ise, ortakların farklı vizyonlara sahip olmaları ve yatırımlar konusunda bir türlü ortak hareket edememeleri olduğunu belirtiyorlar.

GÖRÜŞÜYORLAR

Öte yandan, turizm ve otelcilik alanında pek çok yatırımı bulunan ortaklardan MNG Holding’in patronu Mehmet Nazif Günal’ın otelin işletmesini istediği ancak ortak bir karar alınamaması nedeniyle bunun gerçekleştirilemediği de konuşuluyor.

Yapılacak yatırımlarla ilgili bir türlü birlikte hareket edemeyen ortakların, şu sıralarda Ataköy Marina’yı elden çıkarmak için çeşitli görüşmeler sürdürdükleri de konuşulanlar arasında yer alıyor...

Son birkaç yıldır Türkye’ye büyük ilgi duyan ve çeşitli yatırım kararları alan Körfez bölgesinden bir grubun Ataköy Marina’ya talip olduğu kaydediliyor. Sektör yetkilileri, henüz bir yatırım yapılmamasına rağmen, Ortak Girişim Grubu’nun Ataköy Marina için şu anda biçtiği fiyatın ise 900 milyon dolar civarında olduğunu söylüyor.

Pelin Cengiz/Star

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde