110 günde dalga gücü ile Okyanus'u geçti

110 günde dalga gücü ile Okyanus'u geçti

Japon denizci ve çevreci Kenichi Horie, dalga enerjisiyle çalışan teknesiyle Pasifik'i geçen ilk kişi oldu.

110 günde dalga gücü ile Okyanus'u geçti
16px
24px
05.07.2008 17:02
ABONE OLgoogle

Horie, tek başına çıktığı ve 110 gün süren yolculuğunun, yer yer dalgaların zayıflaması ve okyanus akıntıları nedeniyle planladığından daha uzun sürdüğünü söyledi.

"Suntory Mermaid II" isimli 9.5 metrelik katamaranıyla Japonya'nın batısındaki Kii Yarımadası'na ulaşan Horie, "Dalgalar zayıfladığında teknenin hızı da düşüyordu. Bu; çözmemiz gereken bir problem" diye konuştu.

Eylül ayında 70 yaşına girecek olan Horie, Hawaii Adaları'ndan başladığı 7 bin kilometrelik yolculuğunu dün akşam saatlerinde tamamlamıştı. Karaya adım atmasının ardından konuşan Horie, "En kısa sürede, hemen evime gitmek ve ailemin yaptığı yemeklerden yemek istiyorum" dedi.

Horie, 1962'te 23 yaşındayken Pasifik'i tek başına geçen ilk isim olmuştu. Horie o dönemde, Japon vatandaşlarının izin almadan ülke karasularını terk edemeyeceğine dair yasayı ihlal ederek pasaport ve parasız olarak ABD'ye dümen kırmış, San Francisco'ya varışında ise ABD polisi tarafından tutuklanmıştı.

Daha sonra San Francisco Valisi tarafından kendisine 30 günlük vize verilerek serbest bırakılan Horie, Japonya'ya dönüşünde başarısından dolayı uluslararası basında yer almış ve Japonya'da "kahraman" ilân edilmişti. Japon denizcinin, "Pasifik'te Tek Başına" isimli kitabı ise daha sonra beyaz perdeye aktarılmıştı.
Horie, geçtiğimiz Aralık ayında, "Tarih boyunca insanlık birçok enerji türünden faydalandı. Fakat kimse dalga enerjisini kullanmamış görünüyor. Bu enerjiyi bu şeklide kullanacak olmaktan dolayı şanslı olduğumu düşünüyorum" demişti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde