Zengin daha zengin oldu

Zengin daha zengin oldu

Dünyadaki toplam servetin yarısı dünya nüfusunun yüzde 2'sinin elinde.

Zengin daha zengin oldu
16px
24px
07.12.2006 09:42
ABONE OLgoogle

BM'nin 2000 rakamlarına göre dünyada gelir dağılımı fakirden zengine doğru kayıyor. Dünyanın en zenginleri ABD ve Japonya'dan çıkarken, Türkiye dünya servet pastasındaki yüzde 1'lik payıyla listede orta sıralarda....

Birleşmiş Milletler Ekonomik Kalkınma Araştırmaları Enstitüsü'nün raporuna göre servet dağılımında yaşanan eşitsizlik giderek artıyor. Hesaplara göre dünya üzerinde var olan toplam servetin yarısı dünya nüfusunun yüzde 2'sinin elinde bulunuyor. Dünyanın fakir olan kısmı ise toplam servetin yalnızca yüzde birine sahip. Enstitü Başkanı Anthony Shorrocks yaptığı açıklamada, "Son hesaplara göre dünya nüfusunu 10 kişi kabul edersek, 1 kişi toplam 100 doların 99'unu elinde bulunduruyor. Diğer 9 kişi ise arta kalan 1 doları paylaşıyor" dedi.

KONGO SON SIRADA

Dünya servetinin yüzde 90'ı Amerika, Avrupa ve bazı Asya ülkelerinde toplanıyor. Japonya'da kişi başına toplam servet 181 bin dolar seviyesinde bulunurken listenin sonunda yer alan Kongo ve Etiyopya'da bu rakam 200 dolara geriliyor. Türkiye ise servet sıralamasında Çin, Mısır ve Ukrayna gibi ülkelerle birlikte alt orta gelir seviyesinde bulunuyor. Raporda Türkiye'nin bulunduğu grup içerisinde global servet payı bakımından öncelikli bir rolü olduğu belirtildi. Sıralamada Türkiye'nin yanısıra Brezilya, Rusya ve Hindistan'da global servet içerisinde payları yüzde 1'in üzerinde olan ülkeler sırlamasında yer aldı.

BAŞDÖNDÜRÜCÜ SERVETLER

Ancak araştırmanın ayrıntıları çok daha çarpıcı. 2000 yılı rakamlarına göre global servetin toplam boyutunun 125 trilyon dolar olduğu tahmin ediliyor. Hazırlanan raporda dünya nüfusunun yüzde 1'lik kısmının global servetin yüzde 40'ını elinde bulundurduğu belirtiliyor. Bu oran en zengin yüzde 10'luk kesimde daha da çarpıcı hale geliyor. Buna göre en zengin yüzde 10'luk kesim global servetin yüzde 85'ine sahip. Raporda global servet sıralamasının ilk bölümünde yer alan ülke nüfusunun kişi başına servet seviyesinin yaklaşık 2 bin 200 dolar olduğu belirtildi. En zengin yüzde 10'luk kesimde kişi başına servet miktarı 61 bin dolara çıkıyor. Süper zengin yüzde 1'lik kesimde ise kişi başına servet miktarı 500 bin dolar ve üzerine çıkıyor.

ABD zenginler ülkesi

Global servetin yoğunlaştığı bölgelerin başında Kuzey Amerika geliyor. Bu bölge dünya nüfusunun yalnızca yüzde 6'sına ev sahipliği yapmasına rağmen toplam küresel servetin yüzde 34'ünü barındırıyor.

Buna göre dünyanın en zengin yüzde 10'luk kesiminin yüzde 25'i ABD'li yüzde 20'si de Japon. Bu iki ülke dolar milyarderi olan yüzde 1'lik kesim içinde de önde gidiyor. Buna göre de süper zenginlerin yüzde 37'i ABD'den gelirken yüzde 27'lik bölüm de Japonya'da bulunuyor. Geri kalan kısım ise Avrupa ve Asyalılar arasında pay ediliyor. Doğu Avrupa ülkelerinde ise eski Sovyet yönetiminin etkisini yitirmesi ile birlikte refah seviyesinin yükselişe geçtiği ifade edildi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde