Zanlılar asker kaçağı çıktı

Zanlılar asker kaçağı çıktı

Taksim Meydanı'nda bulunan Burger King restorantta akşam saatlerinde meydana gelen rehine olayındaki zanlılar, asker firarisi çıktı. Sarhoş olan zanlılar, eylem yapmadaki amaçlarını açıkladılar.

Zanlılar asker kaçağı çıktı
16px
24px
08.04.2006 22:48
ABONE OLgoogle

Taksim Meydanı'nda bulunan Burger King restorantta akşam saatlerinde rehine dehşeti yaşandı. Saat 18.00 sıralarında ellerinde bulunan kurusıkı silahla restorantın üst katına çıkan C.U. ve Ü.C isimli iki kişi yemek yemekte olan 3 kişiyi rehin aldı. C.U. ve Ü.C.'nin rehin alma olayını Güneydoğu'da yaşanan bölücü örgüt PKK'nın eylemlerini protesto etmek amacıyla gerçekleştirdiği öğrenildi. Sarhoş olan zanlıların Isparta Eğirdir'de jandarma komando olarak askerliklerini yaptıkları ve geçtiğimiz gün birliklerinden kaçtıkları tespit edildi.
Beyoğlu İstiklal Caddesi girişinde bulunan Burger King restorantta akşam saatlerinde yaşanan olay hareketliliğe neden oldu. İstiklal Caddesi'nin en kalabalık olduğu anda Türkiye yazılı kırmızı - beyaz ayyıldızlı tişört ile içeri giren zanlılar, iki erkek müşteriyi rehin aldı. Bu arada rehin alma olayını gören bazı müşterilerin restorantın tuvaletine kaçarak saklandığı öğrenildi.

Polis olayı haber aldıktan sonra meydanı güvenlik çemberine alarak yaya trafiğine kapattı. Bu sırada Burger King'in balkonuna çıkan zanlılardan birisi, "Şehit olacağım, Ben milliyetçiyim" şeklinde bağırarak havaya ateş etti. Balkondaki zanlı ara ara silahı kendi başına da dayarken, diğer zanlı ellerinde bulunan rehineyi başına silah dayayarak içeride gezdirdi.

Polisle pazarlığa başlayan zanlılar, olay yerine İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın gelmesini istedi. Bu sırada Özel Harekat Şube Müdürlüğü'ne bağlı keskin nişancılar da muhtemel bir operasyon için olay yerine sevk edildi. Emniyet Müdürü Cerrah'ın olay yerine gelmesinin ardından C.U. ve Ü.C., Cerrah'la konuşmaya başladı. Eylemciler Cerrah'ın da iknalarının ardından rehineyi serbest bırakarak teslim oldu. Polis, iki zanlıyı sorgulamak üzere Asayiş Şube Müdürlüğü'ne götürdü.

İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah olaydan sonra yaptığı açıklamada, "Birisi Adanalı, birisi Niğdeli iki tane askerliğini yapan arkadaş son zamanlarda Doğu ve Güneydoğu'da gerçekleşen olaylara üzülmüşler. Tepkilerini gösteriyorlar. Askerlikten de firar ettiklerini söylediler. Askerliklerini Eğirdir Komando'da yapıyorlar. Olayda yaralanan yok. Sadece birisinin camdan dolayı eli kesilmiş. Şahısların üzerinden kursıkı tabanca çıktı. İçeride bir gencimiz vardı onu rehin almışlar." dedi.
 
Fotolar Mustafa Kirazlı/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde