Yılmaz'a faizin cilvesi

Yılmaz'a faizin cilvesi

FAİZLERİ HIZLI DÜŞÜRSÜN DİYE ATANAN YILMAZ, BUGÜN FAİZ ARTIRIMI AÇIKLAYACAK.

Yılmaz'a faizin cilvesi
16px
24px
07.06.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Faiz artırmasına kesin gözüyle bakılan Kurul'un, bugün yapacağı toplantıda, kısa vadeli faizlerde 0.5-1 puan arasında artırıma gitmesi bekleniyor.

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın başkanlığında yapılacak Para Politikası Kurulu toplantısına, uzun süredir kurul üyeliği yapan Erdem Başçı ve Güven Sak'ın yanı sıra, geçen hafta başkan yardımcılıklarına atanan Burhan Göklemez ve Mehmet Yörükoğlu katılacak.

KADERİN CİLVESİ

Para Politikası Kurulu'nun tüm üyeleri, AKP Hükümeti döneminde atandı. Faizler, 3 Kasım seçimlerinin ardından iktidara gelen AKP Hükümeti ile Merkez Bankası yönetimi arasında hep tartışma konusu oldu. Hükümet, Merkez Bankası eski Başkanı Süreyya Serdengeçti yönetimini, faiz düşürme konusunda hızlı davranmamakla suçladı. 14 Mart tarihinde Serdengeçti'nin görev süresinin dolmasının ardından yönetime gelen yeni üyeler, bugün faiz artırma kararının altına imza atacak. Böylece, faizleri daha hızlı düşürmesi için Merkez Bankası yönetimine atanan bürokratlar, faizleri artırmak zorunda kalmış oldu.

ARTIŞ BEKLENİYOR

Kurul, bugün yapacağı olağanüstü toplantıda, nisan ayından sonra mayıs ayında da enflasyon rakamlarının yüksek çıkmasını ve kurlardaki yükselişi değerlendirecek. Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, hafta sonu gazetelerin ekonomi müdürleriyle yaptığı toplantıda, kişisel olarak düşüncesinin, kısa vadeli faiz hadlerinin artırılmasından yana olduğunu açıklamıştı. Kurul, Serdengeçti'nin görev süresinin dolmasının ardından nisan ayında, kısa vadeli faiz oranlarında yüzde 0.25'lik indirime gitmiş, mayıs ayında yaptığı toplantıda ise faizleri değiştirmeme kararı almamıştı. Bugün yapılacak toplantıda ise 0.5-1 puan arasında bir faiz artırımı bekleniyor. Merkez Bankası'nın 1 puanlık faiz artırımı kararı alması halinde, 0.5'erlik dilimler halinde iki aşamada faiz artırımına gidebileceği belirtiliyor.

BABACAN GÖLGESİ

Bu arada, Merkez Bankası'nın son günlerde piyasalarda yaşanan dalgalamalara yönelik tutumu, banka içinde de tartışmalara neden oldu. Banka yönetimi, özellikle Devlet Bakanı Ali Babacan'ın banka üzerinde belirleyici olmasından rahatsız. Banka içinde yeni yönetime, 'piyasalara müdahalede geç kalındı' eleştirisi de getiriliyor.

Serdengeçti eleştirilmişti

Faizler, AKP Hükümeti ile Merkez Bankası yönetimi arasında hep tartışma konusu oldu. Hükümet, Merkez Bankası eski Başkanı Süreyya Serdengeçti yönetimini, faiz düşürme konusunda hızlı davranmadığı gerekçesiyle eleştiriyordu.

Merkez'de ekip mücadelesi

MERKEZ Bankası içinde son dönemde ekip savaşları da yaşanıyor. Ortaya çıkan görüşler ve cepheler şöyle:

YILMAZ'IN TAVRI

Merkez Bankası Başkanı Yılmaz'ın, hafta sonu gazetelerin ekonomi müdürleriyle yaptığı toplantıda, kısa vadeli faizlerin artırılmasından yana olduğuna ilişkin açıklamaları, banka içinde rahatsızlığa neden oldu. Bazı banka yöneticileri, 'Merkez Bankası elini belli etti. Bu durum da Merkez Bankası'nın gücünü azalttı' yorumunda bulunarak, Yılmaz'ı eleştiriyor.

BAŞÇI KIRGIN

Banka içinde, Merkez Bankası Başkanı Yılmaz ile

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde