Yeşim Tekstil, Lenzing ve Karsu'dan üçlü ittifak

Yeşim Tekstil, Lenzing ve Karsu'dan üçlü ittifak

Avusturyalı Lenzing A.G, Türkiye'nin önde gelen iplik üreticisi Karsu Tekstil ve Yeşim Tekstil'den ittifak..

Yeşim Tekstil, Lenzing ve Karsu'dan üçlü ittifak
16px
24px
06.10.2008 15:45
ABONE OLgoogle

Selüloz elyaf üretiminin dünyaca ünlü ismi Avusturyalı Lenzing A.G, Türkiye'nin önde gelen iplik üreticisi Karsu Tekstil ve Yeşim Tekstil'le olan stratejik ortaklığını, yeni ürünü ProModal® ile güçlendirdi.

İlk kez ProModal kullanılarak üretilen örme kumaşlar Yeşim Tekstil'de hazırlandı ve yeni ürün 23-26 Eylül tarihleri arasında Paris Premier Vizyon Fuarı'nda görücüye çıktı. Doğaya dost üretimle hazırlanan kumaşlar, Avrupalı müşterilerin beğenisini kazandı.

İki yıl önce iplik tedarikçilerinden Karsu Tekstil ve bu firmanın Türkiye'de temsil ettiği dünyaca ünlü Avusturyalı elyaf üreticisi Lenzing firması ile stratejik işbirliği anlaşması yapan Yeşim Tekstil, bu iki stratejik ortağıyla bir yeniliğe daha imza attı.

Yeşim Tekstil, gerçekleştirilen stratejik anlaşma kapsamında, hazır giyim koleksiyonlarında, Lenzing üretimi elyaflarla Karsu'da üretilen viskon, modal, tencel ve lyocell gibi ipliklerin kullanımını artırırken, her iki firma da Yeşim'e Ar-Ge çalışmalarında gereken teknik ve finansal desteği sağlamıştı. Çalışmalarını bu anlaşma doğrultusunda sürdüren firmalar, birlikte önemli bir adım daha attı. Modal® ve Tencel® markalı elyafların her ikisinin de özelliklerini ihtiva eden ProModal® kumaşları hayata geçiren firmalar, bu ürünle hem yumuşaklık, hem de performansı birarada sunuyor. Özel harmanlama oranı ve Tencel elyafının özellikle bu uygulama için geliştirilmiş hali, ProModal ürünlerinin kullanıldığı tekstil ürünlerini kusursuz kılıyor. ProModal®, patenti alınan bir ürün olup, örme giysilerde yüzde 100 kullanılabildiği gibi pamuklu diğer elyaflarla karışımlar da kullanılabiliyor. Bu yeni ürünün, özellikte bayan ve erkekte iç giyimden dış giyime kadar her türlü giysi ve ev tekstilinde kullanılması mümkün.

Lenzing firması, Karsu ve Yeşim Tekstil'le yaptığı stratejik işbirliği doğrultusunda ProModal kullanılarak üretilen kumaşları ilk olarak Yeşim Tekstil'de yaptırdı. Kumaş, 23-26 Eylül tarihleri arasında Premier Vizyon Fuarı'nda tüketicinin beğenisine sunuldu. ProModal, teknik tekstil açısından hem yüksek standartları ile hem de üretim aşamasındaki süreçleriyle çevreye dost yönüyle de Avrupalı müşterilerin ilgisini çekti.

Yeşim Tekstil Tedarik ve Satınalma Müdürü Ali Yayla, globalleşen dünyada güçlü ve büyük firmaların işbirliği yapmasının taraflara avantaj sağladığını belirterek, stratejik olarak birlikte hareket etmenin özellikle rekabet konusunda olumlu getirileri olduğunu vurguladı. İki yıl önce yaptıkları anlaşmayla mevcut tedarik zincirini etkinleştirmeyi hedeflediklerini ifade eden Yayla, Karsu ipliklerinden ve dolayısıyla Lenzing elyaflarından üretilen ProModal® kumaşların tasarlanması ve geliştirilmesi için, teknik kadroların katıldığı ortak bir çalışma platformu oluşturduklarını söyledi. Yayla, bu çalışmaların sonunda hem doğaya dost, hem de teknik tekstil açısından son derece önemli ve yüksek beklentilere cevap verecek bir ürün geliştirdiklerini dile getirdi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde