Vodafone, KKTC Telsim'i devralacak

Vodafone, KKTC Telsim'i devralacak

Türkiye'de Telsim ihalesini 4 milyar 550 milyon dolara kazanan İngiliz Vodafone, şartname gereği 30 milyon dolar daha vererek satın aldığı KKTC Telsim'i devralma çalışmalarına başladı.

Vodafone, KKTC Telsim'i devralacak
16px
24px
02.07.2006 16:42
ABONE OLgoogle

Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu (TMSF) tarafından ihale aşamasından satışa kadar tüm aşamalarda bilgilendirilen KKTC makamları, Vodafone'un KKTC ve Türkiye temsilcilerini ağırladı. KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Şener Çağnan, 15 Haziran'da ziyaretine gelen Vodafone Türkiye temsilcisi 3 avukata, işlemlerin nasıl yapılacağı, yöntemin ne olacağı konusunda bilgi verdi.

Çağman, görüş ve önerilerde bulunduklarını ifade ederek, ”Hukukçular temas halinde olacak. Tekrar bir sözleşme imzalanması gerekiyor. Mutabakat sağlandıkça şartnamenin öngördüğü sözleşme hazır hale getirilecek. KKTC'de konuşlanacak şirket kurulur kurulmaz devredilecek” dedi.

İhale şartnamesine göre Vodafone'un Türkiye'deki imzadan sonra 90 gün içinde KKTC Telsim'i de almak zorunda olduğuna dikkati çeken Çağnan, “2 ay gibi bir süreleri kaldı. 14 Ağustos son tarih. 14 Ağustos'ta her şeyin bitip, Vodafone olarak çalışmaya başlaması lazım” diye konuştu. Çağnan, KKTC Telsim'i tüm özlük haklarıyla beraber personelle devralacak Vodafone'un, devir işlemlerinden dolayı KKTC Devleti'ne 10.9 milyon dolar vergi ödeyeceğini açıkladı.

GÜNEY KIBRIS'TA KULLANAMAYACAĞIZ

KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Şener Çağnan, Güney Kıbrıs'ta faaliyet gösteren GSM operatörü CYTA'nın teknik destek aldığı Vodafone'un sadece ismini kullandığına işaret ederek, KKTC Vodafone abonelerinin roaming anlaşması olmayan Güney Kıbrıs'ta telefonlarını kullanamayacağını söyledi. Güney Kıbrıs'la roaming yapma girişimlerinin Rumların KKTC'yi ve kurumlarını tanıma endişesinden dolayı yapılamadığını belirten Çağnan, temasa geçip çeşitli görüşmelerde bulundukları CYTA'nın roaminge sıcak bakmadığını kaydetti.

TELSİM'İN BORCU

Çağnan, Telsim'in şu an devlete, borcunu ödemeyen aboneden doğan 3.15 trilyon TL dışında bir borcu bulunmadığını söyledi. Çağnan, ”TMSF ile bir şekilde bunu halledeceğiz çünkü borçlar Vodafone'a devredilmeyecek. Maliye Bakanlığı devreye girecek” dedi. TMSF'nin satışa kadar KKTC Telsim'e birtakım yatırımlar yaptığına işaret eden Çağnan, bir ay öncesine kadar 3-5 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirildiğini söyledi.

KKTC'DE TOPLAM ABONE SAYISI 280 BİN

KKTC'de GSM hizmetini, Kuzey Kıbrıs Turkcell ile İngiliz şirket Vodafone tarafından satın alınan Telsim veriyor. Kuzey Kıbrıs Turkcell'in faturalı ve faturasız toplam abone sayısı 230 bin, Telsim'in abone sayısı da yaklaşık 50 bin.
GSM hizmetinin 1995'te başladığı KKTC'ye 4 yıl arayla gelen Telsim ve Kuzey Kıbrıs Turkcell'in ülkede yaklaşık 30'ar milyon dolarlık yatırımı bulunuyor. GSM hizmetini geliştirmek adına yapılan ek yatırımlarla bu rakamın 40 milyon dolara çıktığı tahmin ediliyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde