Verbund, EnerjiSa'ya ortak oluyor

Verbund, EnerjiSa'ya ortak oluyor

Geçtiğimiz Aralık ayında enerji konusunda eşit ortaklığa dayalı bir işbirliği anlaşması imzalayan Sabancı Holding ve Verbund, işbirliklerini joint-Venture'a (ortak yatırım) taşıma kararı aldı. İşte ortaklığın mali boyutu....

Verbund, EnerjiSa'ya ortak oluyor
16px
24px
15.03.2007 12:18
ABONE OLgoogle

Sabancı Holding'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, Avusturya elektrik şirketi Verbund Supervisory Board, dün yapılan toplantıda Sabancı Holding iştiraki olan Enerjisa Enerji Üretim AŞ'nin yüzde 49,99'una ortak olma kararı verirken, Sabancı Holding Yönetim Kurulu da benzer bir kararın altına imza attı.

Enerjisa Enerji Üretim AŞ'nin yüzde 49,99'una ortak olma işlemi Verbund'a 326,2 milyon dolara mal olacak.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Selahattin Hakman, şunları kaydetti: ''Daha önce işbirliği anlaşması imzaladığımız Verbund, bizim kararlılığımızı gördü. Bu nedenle de işbirliğimizi eşit ortaklık yapısı içinde Joint-Venture'a taşıyoruz. Bu konudaki çalışmalar sürüyor.

Bu ortaklığın birincil amacı, Türkiye'de nükleer hariç-elektrik sektöründeki tüm faaliyetleri kapsayacak şekilde müştereken kontrol edilen, düşey entegrasyonu sağlanmış bir şirket oluşturmaktır. Ortaklığımızın hedefi, 2015 yılına kadar Türkiye pazarında en az yüzde 10'luk bir payı garantilemektir. Bu amaçla toplamda minimum 5.000 megavat kapasiteli hidroenerji, gaz, kömür ve rüzgar santralleri kurmayı öngörüyoruz. Ayrıca ortağımızla birlikte daha önce de açıkladığımız gibi, Türkiye'de yapılması planlanan elektrik dağıtım ve üretim sanayi özelleştirmesine de katılmayı planlıyoruz. ''

Hakman, ayrıca, elektrik üretimi ve dağıtımının yanı sıra elektrik satışı ve ticareti de yapacak olan şirketler kurulacağını, bu şirketlerin meydana getirilen ortaklığın kontrolünde olacağını kaydederek, diğer bir deyişle bütün stratejik, mali ve işletimsel kararlar için her iki ortağın da onayının gerekeceğini belirtti.

ENERJİSA...

Enerjisa halen toplam 370 megavatlık üretim kapasitesine sahip gaz santralleri işletiyor. 450 megavat üretim kapasiteli bir linyit sahasına da sahip olan şirket, daha 268 megavatlık üretim için de hidroelektrik ruhsatları almış bulunuyor. Ortaklık, kısmen hisse satın alma yoluyla ve kısmen de sermaye artırımı yoluyla gerçekleştirilecek.

VERBUND

Avusturyalı elektrik şirketi Verbund (Österreichische Elektrizitätswirtschafts-Aktiengesellschaft), yaklaşık 12,5 milyar avroluk piyasa değeriyle Viyana Menkul Kıymetler Borsasında en büyük şirketler arasında yer alıyor. Verbund, cirosunun yüzde 60'ından fazlasını Avusturya dışında gerçekleştiriyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde